Manželom Bolfíkovcom rastú na dvore chutné huby, vatovce obrovské
TASR
TASR

Manželom Bolfíkovcom rastú na dvore chutné huby, vatovce obrovské

Ako biele futbalové lopty vyzerajú zaujímavé a chutné huby vatovce (rozpadavce) obrovské (Calvatea gigantea), ktoré pred dvomi týždňami začali rásť na dvore rodinného domu manželov Eriky a Jána Bolfíkovcov v hornonitrianskej dedinke Malinová.

Ako biele futbalové lopty vyzerajú zaujímavé a chutné huby vatovce (rozpadavce) obrovské (Calvatea gigantea), ktoré pred dvomi týždňami začali rásť na dvore rodinného domu manželov Eriky a Jána Bolfíkovcov v hornonitrianskej dedinke Malinová. Už vlani, približne v takomto čase, sa na tom istom mieste objavili dve či tri plodnice. V tomto roku narástli v oveľa väčšom počte, asi pätnásť. Na snímke vatovce, ktoré zatiaľ dorástli na priemer 15 - 20 cm, 9. septembra 2013. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Malinová 9. septembra (TASR) – Ako biele futbalové lopty vyzerajú zaujímavé a chutné huby vatovce (rozpadavce) obrovské (Calvatea gigantea), ktoré pred dvomi týždňami začali rásť na dvore rodinného domu manželov Eriky a Jána Bolfíkovcov v hornonitrianskej dedinke Malinová. Už vlani, približne v takomto čase, sa na tom istom mieste objavili dve či tri plodnice. Vtedy ich susedove deti, nevediac čo je to, rozkopali.

"Objavili sa aj v tomto roku a v oveľa väčšom počte. Narástlo ich asi pätnásť," povedala Bolfíková. "Teraz sme už na ne dávali pozor, kým boli malé, prikrývali sme ich debničkami, aby ich deti alebo domáce zvieratá neporušili. Okrem toho, pretože doteraz bolo veľmi sucho, aj sme ich pravidelne polievali. Možno vďaka tomu podrástli. Najskôr to boli iba také guličky s priemerom pár centimetrov. Po dvoch týždňoch niektoré plodnice majú priemer takmer 20 centimetrov," konštatovala. Dúfa, že ešte podrastú.

Tieto huby, podľa odbornej literatúry, rastú nie veľmi hojne na lúkach, v parkoch, záhradách, alebo presvetlených lesoch, tam kde je pôda bohatá na dusík. Výnimočne dokážu narásť aj do priemeru 50 i viac centimetrov. Sú jedlé, kým je vnútro ešte biele. Bolfíkovci už niekoľko väčších rozkrájali, obalili v trojobale a vypražili. Časť rezňov odložili do chladničky. "Vatovec chutí naozaj ako ovčí syr, na ktorý sa aj po rozkrojení podobá," konštatovala domáca pani. Keď ostatné plodnice dorastú, tak ich rozdajú priateľom a známym.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…