Žilinský samosprávny kraj podporí starostlivosť o Hrádocké arborétum
TASR
TASR

Žilinský samosprávny kraj podporí starostlivosť o Hrádocké arborétum

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vyčlenil 40.000 eur na údržbu Hrádockého arboréta a zamestnanie odborných pracovníkov, ktorí sa budú o arborétum pravidelne starať.

Ilustračný obrázok — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Žilina 23. augusta (TASR) – Správcom arboréta je Stredná odborná škola (SOŠ) lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku. TASR o tom informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.

"Starostlivosť o arborétum bola dlhé roky na pleciach strednej školy, ktorá sa oň v rámci odbornej praxe študentov starala. Výsledkom toho je stav, v akom sa arborétum nachádza. Našou snahou je tento cenný areál zveľadiť a zachrániť," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

SOŠ lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie zamestnala od augusta na údržbu arboréta záhradníka, ďalší zamestnanec začne pracovať do začiatku školského roka na pozícii správcu. "Jeho úlohou bude zabezpečovať obnovu vegetačnej zložky arboréta, teda pestovanie nových drevín, rozširovanie zbierok a ošetrovanie drevín," uviedla Remencová.

Doplnila, že samosprávny kraj má záujem arborétum zrevitalizovať. "Momentálne sa vypracováva dendrologický prieskum, po ktorom bude nasledovať Štúdia obnovy arboréta. Tá bude slúžiť ako podklad na prípravu projektovej dokumentácie na obnovu kultúrnej pamiatky. Odhadované náklady na revitalizáciu arboréta sú 250.000 eur. ŽSK sa bude snažiť získať prostriedky z grantov," podotkla hovorkyňa ŽSK.

Arborétum z konca 19. storočia je najvyššie položeným arborétom v strednej Európe (650 metrov nad morom) a je jedinečné svojho druhu v Európe, aj napriek svojej malej výmere (cca 7 hektárov). "Nachádzajú sa tam jedinečné dreviny zo Slovenska, Európy, Ázie a Severnej Ameriky, pričom viaceré sú zapísané v Červenom zozname ohrozených druhov. Areál arboréta je zaradený do štvrtého stupňa ochrany. Územie je voľne prístupné verejnosti, vedie tadiaľ frekventovaný chodník," dodala Remencová.

ŽSK prizval do spolupráce aj mesto Liptovský Hrádok a ďalšie zainteresované strany. Výsledkom bude memorandum o spolupráci pri starostlivosti o arborétum, ktoré by sa malo podpísať už v septembri, uzavrela hovorkyňa ŽSK.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…