Dobré noviny
Naplň fľašu je skvelá nová výzva, ktorá sa šíri svetom. Ľudia plnia fľaše ohorkami z cigariet, ktoré nazbierali
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Naplň fľašu je skvelá nová výzva, ktorá sa šíri svetom. Ľudia plnia fľaše ohorkami z cigariet, ktoré nazbierali

Sociálne siete pohltila nová výzva: ľudia čistia okolie od cigariet ale aj šíria osvetu.
Sociálne siete pohltila nová výzva: ľudia čistia okolie od cigariet ale aj šíria osvetu. — Foto: Twitter: #FillTheBottle

Sociálne siete pohltila nová ekologická výzva. Ľudia čistia svoje okolie od zvyškov cigariet a nestačia sa diviť, za aký krátky čas dokážu naplniť fľašu.

FRANCÚZSKO 25. augusta – Jason Prince je 18-ročný študent, ktorý sa už nevládal pozerať no množstvo ohorkov z cigariet vo svojom okolí. Vzal plastovú fľašu a až po okraj ju naplnil zvyškami cigariet a o svojom rozhorčení napísal na Twitter.

„Dvadsať minút mi trvalo, kým som túto litrovú fľašu naplnil z plochy menej ako 50 metrov,“ napísal na Twitter a vtedy ešte netušil, aká lavína bude nasledovať.

Jasonov priateľ na jeho iniciatívu nadviazal a doplnil ho hashtagom #FillTheBottle a teda #NaplňFľašu. Za pár dní sa k výzve pridali tisíce ľudí z celého sveta a každý deň na sociálnych sieťach pribúdajú obrázky fliaš naplnených odpadom z cigariet.

Kampaň šíri osvetu

Dôležitejšie ako samotný zber cigariet je však šírenie osvety ohľadom záťaže, ktoré cigarety životnému prostrediu prinášajú. Vo svete prebieha diskusia o používaní plastových slamiek, najrozšírenejším znečisťovateľom sú však práve ohorky z cigariet.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#fillthebottle à Caudry !

Príspevok, ktorý zdieľa Jimm? (@jim_vnl),

„Ľudia si myslia, že cigarety sa vedia v prírode rozložiť. Vedia, že sú toxické, ale myslia si, že toxíny magicky miznú,“ povedala pre BBC enviromentalistka Nicola Boon.

Bilióny ohorkov ročne

Ohorky sa pritom v prírode rozkladajú až desať rokov. Nová štúdia univerzity Cambridge tvrdí, že ohorky v tráve a v pôde môžu poškodiť jej rast v bezprostrednom okolí. Obmedzí sa klíčenie a vývoj rastlín.

Počet zvyškov cigariet, ktoré každoročne skončia v prírode, je ťažko odhadnúť. Spomínaná štúdia však predpokladá, že z 5,6 bilióna cigariet, ktoré sa za rok vyrobia, 4 a pol bilióna skončí v životnom prostredí. Ohorky sa pritom dajú jednoducho recyklovať a následne využiť trebárs aj na výrobu popolníkov.  

Už ste čítali?