Festival Amplión privíta na desiatich scénach viac ako 90 umelcov
TASR
TASR

Festival Amplión privíta na desiatich scénach viac ako 90 umelcov

Na čo sa môžu tešiť návštevníci festivalu Amplión v Banskej Štiavnici?

Snímka z netradičného predstavenia v retrobuse Exkurzia do neslobody počasdruhého ročníka festivalu nového kabaretu a pouličného umenia Amplión. Banská Štiavnica, 1. októbra 2017 — Foto: TASR/Michal Svítok

Banská Štiavnica 21. augusta (TASR) - S mesačným predstihom oproti minulosti sa na konci augusta uskutoční 4. ročník Festivalu Amplión – Nový kabaret & pouličné umenie. V spolupráci s mestom a ďalšími partnermi ho organizuje Ansámbel nepravidelného divadla, ktorý je pokračovateľom Kremnického divadla v podzemí.

Festival ponúka verejnosti umelecké zážitky v troch dramaturgických líniách. „Najbohatšou bude kabaretná, ktorá ponúkne až sedem moderných inscenácií," uviedol jeden z trojice dramaturgov festivalu Ján Fakla.

Zo slovenskej produkcie sa podľa jeho slov najviac blysnú rebelská show svetoznámeho punkáča, ušitá na slovenské pomery Kompletný Sheakespeare zhltnutý za 120 minút v podaní mladých hercov a hudobníkov z Divadla J. Palárika v Trnave a Prešovské národné divadlo s autorskou monodrámou Moral insanity.

„Zahraničie príde reprezentovať divadelný spevácky zbor zo Slovinska so skvelou paródiou na a capellu Ups! a unikátna tanečná revue o starobe Muzikál třetího veku v umeleckom vyjadrení mladých muzikantov a tanečníkov BodyVoiceBand z Prahy. Veľkolepú šou s ohňostrojom predvedie divadlo Markeline zo Španielska v tragikomickom kabarete o baníkoch Carbon club, ktorý je súčasťou projektu Renovácia identity – Banská Štiavnica, Mesto kultúry 2019," podotkol Fakla.

Ako ďalej uviedol, deti zabaví dobrodružná kabaretná rozprávka Neviditeľní v podaní Bratislavského bábkového divadla. Novinkou festivalu bude pilotný ročník medzinárodnej súťaže kabaretných výstupov v rôznych žánroch Sketch up.

Lídrom línie pouličného umenia bude komik Pere Hosta zo Španielska so zábavnou show Open door. „Príjemnú atmosféru na Trotuári vytvorí poľská pouličná kapela Timingeriu s balkánskou, cigánskou a židovskou muzikou, alebo aj hudobno-pracovná skupina recesistov Vrbovskí víťazi či busker Adam Kriss. S humorom spomínať na časy minulé bude legendárny český folkový pesničkár Jan Burian v koncerte Víťezný november & ekologie duše," doplnil Fakla s tým, že pouličné umenie predvedie aj domáci Ansámbel nepravidelného divadla v repríze pouličnej pochôdzkovej inscenácie Štiavnice nielen strieborná alebo Mešťania, básnici a Náckovia.

„Pridanou hodnotou každého ročníka je vzdelávacia a angažovaná línia, ktorá bude toho roku veľmi silná a atraktívna," uviedla režisérka festivalu Jana Mikitková. „Tému venovanú 30. výročiu Nežnej revolúcie a dobe po nej otvorí pouličný happening umelcov vo výkladoch obchodov Inventúra frevolúcie. V nich budú mladí umelci čítať, spievať, tancovať a hrať divadlo, karikaturisti z celého sveta vystavovať svoju reflexiu súčasného sveta a dvaja z nich, vo svojej krajine prenasledovaní, budú naživo kresliť na tému sloboda-nesloboda," načrtla Mikitková.

Výtvarná inštalácia Revolúcia v hlave – túžby versus realita performera Dušana Krnáča dá podľa jej slov návštevníkom festivalu možnosť zhodnotiť 30 rokov slobody vlastným prejavom. Zábavný kvíz o udalostiach 1989 Les mess revolucioners pripravil a uvedie Ján Mitáč, bývalý pracovník Ústavu pamäti národa.

„Neuhladené moderné prednesy mladých o slobode po neslobode s autentickou kapelou Režimy predvedie v programe After the revolution skupina výborných recitátorov D"89 dženerejšn," dodala režisérka festivalu.

Vyvrcholením tretej dramaturgickej línie bude podľa nej diskusné fórum: Revolúcia 1989 – víťazstvo či prehra 2019?. Pozvanie prijali lídri z novembra 1989 Fedor Gál a Zuzana Mistríková.

Festival Amplión sa uskutoční v dňoch 30. augusta až 1. septembra na desiatich scénach a pódiách po celom meste a za tri dni privíta viac ako 90 umelcov z ôsmich krajín sveta. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je súčasne hlavným partnerom podujatia.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…