Dobré noviny
Hrádza zmenila jazero na tmavý kal a zničila v ňom život. Ľudia však prišli na to, ako ho do oblasti vrátiť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Hrádza zmenila jazero na tmavý kal a zničila v ňom život. Ľudia však prišli na to, ako ho do oblasti vrátiť

Nezisková organizácia dokázala získať peniaze na záchranu jazera aj bez politickej podpory.
Nezisková organizácia dokázala získať peniaze na záchranu jazera aj bez politickej podpory. — Foto: FB: Natuurmonumenten

Jedno z najväčších sladkovodných jazier v Európe zaplatilo za svoj význam zničeným prostredím a dramatickým poklesom rýb. Projekt na jeho záchranu je vzorom pre celý svet.

MARKERMEER 25. augusta – Holanďania sa snažia opraviť to, čo človek svojou činnosťou narušil. V snahe ochrániť mnoho rôznych druhov rastlín a živočíchov budujú v jazere gigantické umelé ostrovy.

Vodu v jazere Markermeer znečistila stavba hrádze. Voda v jednom z najväčších európskych sladkovodných jazier úplne stratila svoju farbu a zmenila sa tmavý kal.

Jazero vo veľkosti 700 metrov štvorcových doplatilo na svoj význam, keďže sa z neho reguluje hladina vody vo zvyšku Holandska. Budovanie hrádze úplne zničilo životné prostredie a množstvo rýb v jazere dramaticky pokleslo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wauw! Een extra bijdrage van €6,9 miljoen voor uitbreiding van de eilandengroep Marker Wadden! Dank aan alle spelers van de @PostcodeLoterij! #Natuur #MarkerWadden #Markermeer #NieuweNatuur #Bouwproject #Flevoland #PostcodeLoterij

Príspevok, ktorý zdieľa Natuurmonumenten (@natuurmonumenten),

„Bolo to znamenie, že sa niečo musí zmeniť. V roku 2011 sa mimovládna organizácia Natuur Monumenten pokúsila nájsť cestu z politicky bezvýchodiskovej situácie. Úspešne požiadala o financovanie vybudovania ostrovov z holandskej lotérie,“ píše The Guardian.

Záchrana za 300 miliónov

V jazere tak následne vybudovali päť jazier, ktoré odzrkadľovali pôvodné prostredie. Na vybudovanie bolo potrebných 30 miliónov kubických metrov bahna, piesku a ílu v hodnote 78 miliónov eur, pričom sa odhaduje, že sa celkové náklady na obnovu jazera vyšplhajú až na 300 miliónov eur.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#markerwadden #nationaalparknieuwland #wildnature #natuurmonumenten

Príspevok, ktorý zdieľa Remco van Dijk (@talkabilly),

Na výsledok nebolo treba čakať dlho. Viac ako 30-tisíc vtákov sa vrátilo späť do svojho prostredia, kvety znova rozkvitli a v jazere sa znova objavil planktón. Na novovybudované ostrovy sa dá dostať trajektom a sú tak vďaka Natuur Monumenten prístupné širokej verejnosti.

„Chceme osloviť ľudí každého veku. Chceme s nim zdieľať našu lásku a vášeň pre prírodu, pretože príroda je zdrojom inšpirácie a zázrakov,“ vysvetľuje mimovládka.   

Už ste čítali?