Knihu zdravotných klaunov pokrstia na gagoch Emília Vášáryová a Zuzana Kronerová
TASR
TASR

Knihu zdravotných klaunov pokrstia na gagoch Emília Vášáryová a Zuzana Kronerová

Občianske združenie Červený nos Clowndoctors vydáva v utorok svoju druhú knihu príbehov zdravotných klaunov s názvom Na zázraky máme nos.

Na snímke zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, ilustračné foto — Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 20. augusta (TASR) - Publikácia obsahuje 32 krátkych poviedok, v ktorých sedem zdravotných klaunov opisuje zážitky s detskými pacientmi a seniormi. Výťažok z predaja podporí aktivity OZ Červený nos Clowndoctors. TASR za združenie o tom informovala Martina Dobšinská Novomestská.

Kniha predstaví čitateľom, ako vyzerá klaunská návšteva v nemocnici či v seniorskom zariadení, ako dokáže obyčajný úprimný smiech pomáhať aj v tých najťažších chvíľach. „Budeme sa spolu hlavne smiať. Ale tiež plakať, lebo aj také sú návštevy zdravotných klaunov. Pokúsime sa vám čo najlepšie priblížiť malé "zázraky", ktoré v izbách vznikajú vďaka humoru, empatii, profesionalite a ľudskosti," povedala o knižnej novinke výkonná riaditeľka združenia Zuzana Ambro.

Každý zo siedmich autorov prináša svoje autentické výpovede toho, čo zažívajú pri svojej klaunskej profesii. Do knihy sa dostali príbehy, ktoré sa ich najviac dotkli a nezabudli na ne ani po rokoch. Na témy, ako choroba, samota, staroba či smrť, prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale nádej, že aj napriek okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle.

Zdravotní klauni sú profesionálni umelci, ktorých tvorba je síce primárne zameraná na oblasť herectva, no sú tiež tvorcami divadelných a televíznych scenárov, publikovaných literárnych diel či pedagógmi na umeleckých školách. Každý z autorov má svoj vlastný rukopis a špecifické videnie sveta, ktoré pretavil do svojich poviedok. Združenie spolupracovalo na tvorbe knihy s Asociáciou ilustrátorov. O grafický dizajn a návrh obálky sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú ilustrácie Lucie Žatkuliakovej.

Knihu uvedú do života herečky Emília Vášáryová a Zuzana Kronerová v sobotu 24. augusta na Kremnických gagoch.

OZ Červený nos Clowndoctors prináša pomocou klaunského umenia radosť a smiech do nemocníc od roku 2004. Profesionálni zdravotní klauni prostredníctvom humoru podporujú psychickú pohodu detských pacientov a tým prispievajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

V združení momentálne pôsobí viac ako 60 profesionálnych klaunov a klauniek, ktorí pravidelne navštevujú vyše 50 nemocníc a liečebných zariadení na Slovensku. Za 15 rokov existencie združenia zrealizovali dokopy 20.000 klauniád. Všetci musia prejsť náročným výberovým procesom, na ktorý nadväzuje kontinuálne vzdelávanie v umeleckej aj medicínskej oblasti.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…