Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín
TASR
TASR

Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín

Podľa správkyne nadácie Gabriely Podolanovej sa stretávajú s rôznymi osudmi ľudí. Niektorí zápasia s chorobou, sociálnym vylúčením, iní s osamelosťou.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Žilina 19. augusta (TASR) – Nadácia ŽSK pomohla za jeden rok pôsobenia desiatkam rodín finančne, materiálnym vybavením, ale aj poskytnutím odbornej pomoci. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej záujem o služby nadácie rastie.

„Založením nadácie začal ŽSK pomáhať jednotlivcom a rodinám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii. Od svojho vzniku rozdelila viac ako 30.000 eur a finančne pomohla takmer 70 rodinám," konkretizovala Remencová.

„Z fondov nadácie sme zakúpili a inštalovali čerpadlo do staršieho rodinného domu, čím sme rodine s dvoma deťmi umožnili používať sprchu a tečúcu vodu. Osamelej matke štyroch detí sme kúpili bicykel, aby sa po práci ľahšie mohla presunúť do škôlky pre dieťa a do ďalšej práce, ktorou sa snaží zabezpečiť rodinu. Podporili sme aj študentku umeleckej strednej školy, nádejnú umelkyňu, ktorá žije s chorými rodičmi v materiálnom nedostatku a pre jej napredovanie v škole bolo potrebné základné technické vybavenie," priblížila Podolanová.

Nadácia vďaka sponzorom získala notebooky pre mnohodetné rodiny pod hranicou chudoby, nábytok a vybavenie do domácností. Rekonštrukciou prešli nevyhnutné sanitárne priestory v byte, zakúpila a inštalovala sa žumpa do domu bez kanalizácie. „Nie je to však len o rozdávaní peňazí. Dôležitá je práve odborná pomoc. S mnohými rodinami pracujeme aj po poskytnutí pomoci," uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomoci, ktoré poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. „Spájame špecialistov, ktorí sprevádzajú jednotlivcov i rodiny v sociálnej, právnej aj psychologickej oblasti pri riešení ich ťažkostí, aby sa z krízovej situácie dostali. Pomáhame hľadať zariadenia pre viacdetné rodiny, kontaktujeme mediátorov, psychológov, ale i špeciálnych pedagógov a vyhľadávame ďalšie zdroje možnej pomoci, aby sa rodine dostala komplexná pomoc. Chceme ľuďom v núdzi pomôcť, aby sa zaradili do normálneho života a žili v dôstojných podmienkach," doplnila Jurinová.

Bezplatnú právnu pomoc poskytujú vždy v utorok a štvrtok od 9.00 h do 14.00 h, základné sociálne poradenstvo denne od 8.00 h do 15.00 h. V prípade záujmu o psychologickú pomoc je možné objednať sa telefonicky.

Rodinné centrum pomoci a Nadácia ŽSK pre podporu rodiny sídlia od 1. marca v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Podľa Remencovej chce ŽSK postupne rozšíriť rodinné centrá aj do ostatných regiónov v kraji. Najbližšie plánuje otvorenie dvoch rodinných centier v Martine a Čadci.

 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…