Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín
TASR
TASR

Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín

Podľa správkyne nadácie Gabriely Podolanovej sa stretávajú s rôznymi osudmi ľudí. Niektorí zápasia s chorobou, sociálnym vylúčením, iní s osamelosťou.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Žilina 19. augusta (TASR) – Nadácia ŽSK pomohla za jeden rok pôsobenia desiatkam rodín finančne, materiálnym vybavením, ale aj poskytnutím odbornej pomoci. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej záujem o služby nadácie rastie.

„Založením nadácie začal ŽSK pomáhať jednotlivcom a rodinám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii. Od svojho vzniku rozdelila viac ako 30.000 eur a finančne pomohla takmer 70 rodinám," konkretizovala Remencová.

„Z fondov nadácie sme zakúpili a inštalovali čerpadlo do staršieho rodinného domu, čím sme rodine s dvoma deťmi umožnili používať sprchu a tečúcu vodu. Osamelej matke štyroch detí sme kúpili bicykel, aby sa po práci ľahšie mohla presunúť do škôlky pre dieťa a do ďalšej práce, ktorou sa snaží zabezpečiť rodinu. Podporili sme aj študentku umeleckej strednej školy, nádejnú umelkyňu, ktorá žije s chorými rodičmi v materiálnom nedostatku a pre jej napredovanie v škole bolo potrebné základné technické vybavenie," priblížila Podolanová.

Nadácia vďaka sponzorom získala notebooky pre mnohodetné rodiny pod hranicou chudoby, nábytok a vybavenie do domácností. Rekonštrukciou prešli nevyhnutné sanitárne priestory v byte, zakúpila a inštalovala sa žumpa do domu bez kanalizácie. „Nie je to však len o rozdávaní peňazí. Dôležitá je práve odborná pomoc. S mnohými rodinami pracujeme aj po poskytnutí pomoci," uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomoci, ktoré poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. „Spájame špecialistov, ktorí sprevádzajú jednotlivcov i rodiny v sociálnej, právnej aj psychologickej oblasti pri riešení ich ťažkostí, aby sa z krízovej situácie dostali. Pomáhame hľadať zariadenia pre viacdetné rodiny, kontaktujeme mediátorov, psychológov, ale i špeciálnych pedagógov a vyhľadávame ďalšie zdroje možnej pomoci, aby sa rodine dostala komplexná pomoc. Chceme ľuďom v núdzi pomôcť, aby sa zaradili do normálneho života a žili v dôstojných podmienkach," doplnila Jurinová.

Bezplatnú právnu pomoc poskytujú vždy v utorok a štvrtok od 9.00 h do 14.00 h, základné sociálne poradenstvo denne od 8.00 h do 15.00 h. V prípade záujmu o psychologickú pomoc je možné objednať sa telefonicky.

Rodinné centrum pomoci a Nadácia ŽSK pre podporu rodiny sídlia od 1. marca v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Podľa Remencovej chce ŽSK postupne rozšíriť rodinné centrá aj do ostatných regiónov v kraji. Najbližšie plánuje otvorenie dvoch rodinných centier v Martine a Čadci.

 

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…