Gemerský folklórny festival otvorí brány po 46. raz
TASR
TASR

Gemerský folklórny festival otvorí brány po 46. raz

Trojdňové podujatie odštartuje vo štvrtok 22. augusta festivalová novinka, etno workshop zameraný na revitalizáciu tradičného ľudového odevu a doplnkov.

— Foto: TASR - Diana Semanová

Rejdová 18. augusta (TASR) – Gemerský folklórny festival (GFF) v Rejdovej v okrese Rožňava, ktorý je prehliadkou toho najlepšieho z východoslovenského folklóru, otvorí 22. až 24. augusta svoje brány po 46. raz. Ako uvádzajú organizátori, program podujatia tentoraz obohatia hostia a finalisti z televíznej šou Zem spieva.

Trojdňové podujatie odštartuje vo štvrtok 22. augusta o 18.00 h festivalová novinka, etno workshop zameraný na revitalizáciu tradičného ľudového odevu a doplnkov. O 22.00 h pokračuje tanečným domom s Petrom Vajdom a muzikantmi ľudovej hudby Ondreja Hlaváča.

V piatok (23. 8.) po slávnostnom otvorení festivalu o 18.00 h sa na rejdovskom pľaci postupne vystriedajú muzikanti, speváci i tanečníci. Tradične festival odštartuje miestna folklórna skupina Hôra. Predstavia sa absolventi so svojimi lektormi z detského muzikantského tábora a Martin Repáň so svojou Repáňovskou muzikou z Terchovej.

„Tá pravá, nefalšovaná rejdovská zábava so zapojením návštevníkov sa však začína až okolo pol desiatej večer. Kto si chce zanôtiť, nech navštívi spevácky dom u Petriska, kde sa môže naučiť ľudové piesne spod Stromíša. Tancovačka na pľaci s členmi skupiny Bardfa zaručuje ozajstný zážitok pre všetkých, ktorí majú radi ľudové tance. Veselica v obci a v miestnych ‚kerčmách‘ potom zavŕši druhý festivalový deň,“ prezradila detaily riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) Helena Novotná.

Sobotňajší (24. 8.) program má dramaturgicky dve časti. O desiatej sa otvárajú rejdovské dvory a do pol druhej poobede sa koná detský program na javisku pri kostole. Už tradične v tomto pásme dostávajú priestor na účinkovanie klienti z Domova sociálnych služieb Jasanima z Rožňavy, ale predstaví sa aj spevácka skupina Šafolka zo Smižian, ktorá sa zviditeľnila vo folklórnej šou Zem spieva.

Ako povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, festival robí kraju a jeho tradíciám skvelé meno a pre východniarov je to jeden z najväčších folklórnych sviatkov. „Ak chcete zažiť Gemer s úprimnou pohostinnosťou miestnych, pestrou zmesou ľubozvučného nárečia, tancov, piesní, vôní a chutí, určite by ste si mali naplánovať výlet do Rejdovej,“ pozval Trnka.

Organizátormi 46. ročníka GFF sú GOS a obec Rejdová. Záštitu nad podujatím prevzal predseda KSK. Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia a KSK.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…