Filmový festivla Cinematik privíta portugalského filmára J. P. Rodriguesa
TASR
TASR

Filmový festivla Cinematik privíta portugalského filmára J. P. Rodriguesa

Festival sa uskutoční od 10. do 15. septembra v Piešťanoch.

Cinematik, archívna snímka — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 16. augusta (TASR) - Pozvanie na 14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik prijal oceňovaný portugalský režisér a scenárista Joao Pedro Rodrigues. Festival tento rok v sekcii Pod lupou upriamuje pozornosť práve na portugalskú kinematografiu.

Filmárovi, ktorého snímky uvádzajú prestížne festivaly sveta, vzdá poctu v samostatnej sekcii Rešpekt.  „Diváci v nej budú môcť vidieť všetkých päť celovečerných filmov z jeho filmografie. Návštevníci sa v rámci programu budú môcť zúčastniť aj na jeho masterclasse," TASR o tom informoval PR manažér festivalu Peter Konečný.

Joao Pedro Rodrigues sa narodil v roku 1966 v Lisabone. Najskôr študoval biológiu a túžil sa stať ornitológom. Napokon ho však od tohto zámeru odlákala láska k filmu, ktorý vyštudoval na Lisabonskej filmovej škole. Začínal experimentálnymi krátkometrážnymi snímkami, na konte má aj niekoľko dokumentov. Hlavnú líniu jeho filmografie však tvoria celovečerné hrané snímky, ktoré sa úspešne vyhýbajú stereotypom aj žánrovým škatuľkám.

Vo svojich filmoch skúma ľudské túžby a vášne, ktoré často hraničia až s posadnutosťou. Svojich hrdinov sa nebojí prezentovať v bizarných situáciách ani v nelichotivom svetle. „Napokon, viac než o prvoplánové sympatie sa usiluje o hĺbku, intenzitu a individualizmus," dodal Konečný k Rodriguesovým filmom, ktorých poznávacími znameniami je odvážna práca s nahotou a svojský symbolizmus. „Nezriedka sa tiež v jeho filmoch objavujú témy homosexuality či transsexuality," doplnil.

V celovečernom debute Prízrak (2000) Rodrigues sleduje mladého smetiara Sergia, ktorý odmieta náklonnosť kolegyne a miesto toho prepadá túžbe po inom mužovi. V druhom filme Odete (2005), uvedenom a špeciálnym uznaním Cinémas de Recherche ocenenom v Cannes, režisér sleduje príbeh ženy, ktorá sa po smrti suseda votrie do jeho rodiny, predstierajúc, že s nebohým čaká dieťa.

Film Zomrieť ako chlap (2009) je portrétom starnúcej hviezdy lisabonských travesty šou. Na pozadí ľúbostných, zdravotných a rodinných problémov hlavnej hrdinky sa film stáva svojským podobenstvom, ktoré kombinuje prvky melodrámy, fantasy aj muzikálu. Snímka Vlani v Macau (2012), ktorú s Rodriguesom spolurežíroval Joao Rui Guerra de Matta, je zas multižánrovým experimentom s nádychom ázijskej exotiky.

Zatiaľ posledným Rodriguesovým celovečerným filmom je Ornitológ (2016). Snímka má čiastočne autobiografickú povahu. Nehovorí však o skutočnom živote filmára, ale o tom, ako mohol vyzerať, ak by sa na dôležitej životnej križovatke vydal iným smerom. „Okrem iného film tiež parafrázuje príbeh Svätého Antona Padovského, rodeného Lisabončana, a poodhaľuje pred divákom krásu najodľahlejších portugalských oblastí," uzavrel Konečný.

 

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…