Námestie T. G. Masaryka v Bratislave už označuje aj informačná tabuľa
TASR
TASR

Námestie T. G. Masaryka v Bratislave už označuje aj informačná tabuľa

Námestie Tomáša Garrigua Masaryka v centre Bratislavy označuje od štvrtka aj informačná tabuľa.

Na snímke socha T.G. Masaryka počas slávnostného otvorenia Námestia Tomáša Garrigua Masaryka pred Slovenským národným múzeom na Vajanského nábreží v Bratislave 13. júna 2019 — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 15. augusta (TASR) – Pri jej osadení, ako aj odhalení pamätnej dosky venovanej prvému československému prezidentovi, boli priamo na mieste starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Český diplomat opätovne ocenil myšlienku pomenovať verejný priestor v slovenskej metropole po T. G. Masarykovi. Zdôraznil, že túto aktivitu vnímajú veľmi pozitívne nielen krajania žijúci na Slovensku, ale aj samotná Česká republika.

„Som rád, že sme nadviazali na minuloročné oslavy 100. výročia vzniku prvého spoločného štátu a musím povedať, že pre mňa ako veľvyslanca na Slovensku je tento akt vrcholom osláv a pripomínania si významnej spoločnej histórie," povedal pre TASR s odkazom na význam, ktorý pre súčasnú Českú i Slovenskú republiku a demokratické princípy ich fungovania mal T. G. Masaryk spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom.

Šéfka staromestskej samosprávy upozornila, že osadením informačnej tabule celý proces nekončí. „Na jeseň by sme chceli na tomto mieste zasadiť lipu T. G. Masaryka a v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) i Osobným prístavom Bratislava nachádzajúcich sa v dotyku s námestím, by sme chceli pristúpiť ku komplexnej revitalizácii tohto priestoru, intenzívne o tom rokujeme s oboma subjektmi," priblížila Aufrichtová.

Priestor pred Slovenským národným múzeom (SNM) nesie meno prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka od soboty 15. júna. Myšlienku nazvať priestor pred SNM podľa Masaryka schválili staromestskí poslanci v roku 2018 ako poctu prvému prezidentovi Československej republiky pri príležitosti osláv jej 100. výročia.

Poslanci mestského zastupiteľstva túto iniciatívu odobrili vo februári tohto roku. Nové Námestie T. G. Masaryka je prvým verejným priestorom v Bratislave pomenovaným podľa tohto významného československého politika, ktorý sa spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom zaslúžil o vznik Československa.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…