Dobré noviny
DOKÁZANÉ: Negatívne správy škodia nášmu zdraviu. Môžu viesť k psychickým poruchám
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

DOKÁZANÉ: Negatívne správy škodia nášmu zdraviu. Môžu viesť k psychickým poruchám

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pexels

Výskum odhalil, ako treba postupovať v prípade negatívnych správ.

BRATISLAVA 17. augusta - Ak ste si doteraz mysleli, že správy o terorizme či videá z katastrof, ktoré vám médiá posúvajú každý deň, sú neškodné a na vaše mentálne zdravie nemajú žiadny vplyv, mýlili ste sa. CNN sa pozrelo na vplyvy negatívnych správ na ľudskú psychiku.

Spoločne s doktorkou Pam Ramsdenovou, lektorkou psychológie na Univerzite v Bradforde, skúmali psychologické vnímanie negatívnych správ. Tento proces zapríčiňuje vznik mentálnych ochorení a porúch.

Takto vznikajú problémy u bežných ľudí

„Na niektorých ľuďoch je badateľný akýsi post-traumatický stres a mali by podstúpiť profesionálnu liečbu. Iných zasiahne krátkodobá akútna stresová porucha,“ uviedla vo svojej práci Ramsdenová. „Hoci niektorí jedinci potrebujú lekársku pomoc, nemyslím si, že ju vyhľadajú. Veď ako by ste lekárovi oznámili, že vás dlhodobo traumatizujú videá na Youtube a vy kvôli nim nemôžete zaspať?“

Negatívne správy ovplyvňujú váš pohľad na svet
Negatívne správy ovplyvňujú váš pohľad na svet. Foto: Wikimedia CC

Rozhodne nie je správne a prínosné pre vaše mentálne zdravie, ak sa opätovne vraciate k spomínaným videám, ktoré vo vás zanechali zlý dojem, prípadne ich ukazujete kolegom v práci či známym.

Zábery z rôznych katastrof a tragédií dokážu naštrbiť vašu psychickú pohodu a človek sa razom ocitá v slepej uličke. Takíto jedinci sa zvyknú izolovať, meniť svoje rutiny a rozhodovať sa na základe strachu.

Aj správy o leteckých nešťastiach sú potrebné vedieť, no médiá ich zvyknú nafukovať a opisovať neľútostnými slovmai
Aj správy o leteckých nešťastiach je potrebné vedieť, no médiá ich zvyknú nafukovať a opisovať neľútostnými slovami. Foto: Wikimedia CC

Vyhýbajte sa negatívnym správam

Ali Dixonová pracuje ako poradkyňa v Ústave úzkosti a stresu v americkom meste Atlanta. Tvrdí, že počas svojej praxe stretla mnoho ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc práve kvôli tomu, že na nich zle vplývali nedávne udalosti.

„Keď mi klienti opisujú svoje starosti, snažíme sa spoločne prísť na to, ako obmedziť ich vystavovanie sa médiám,“ hovorí Dixonová. „Je to však ťažké, keďže médiá sú takmer všade. Sú ľahko dostupné na našich mobilných telefónoch, sociálnych sieťach, dokonca aj v televíziách na čerpacích staniciach.“

Sledujte mnoho správ, no dbajte na to, aby ste si dokázali utvoriť vlastný názor na situáciu
Sledujte správy každého druhu, no zároveň dbajte na to, aby ste si dokázali utvoriť vlastný názor na situáciu. Foto: Wikimedia CC

Čítajte pozitívne správy na Dobrých novinách

Niekto tvrdí, že svet je neľútostné miesto plné strachu, rasovej a sexuálnej neznášanlivosti a beznádeje, ktoré nemá budúcnosť. My tvrdíme opak. Dokážeme nájsť dobré správy, ktoré každého potešia, zahrejú pri srdci a zlepšia deň.

Čítajte viac pozitívnych správ na Dobrých novinách. Okrem toho môžete počúvať aj internetové Dobré rádio, ktoré vás takisto denne zásobuje najväčšími hitmi a pozitívnymi správami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

Instagram - Dobré noviny, Dobré rádio

Facebok - Dobré noviny, Dobré rádio

Ilustračné foto
Ilustračné foto. Foto: Pixabay

 

Už ste čítali?