Záchranárske podujatie v Prešove ponúkne osvetu o prvej pomoci
TASR
TASR

Záchranárske podujatie v Prešove ponúkne osvetu o prvej pomoci

Ponúkne aj modelové záchranné situácie, prednášky, workshopy, ako aj ukážky záchranárskej techniky.

Prírodné kúpalisko Delňa v Prešove — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 13. augusta (TASR) – Záchranárske podujatie Water Rescue Forum 2019, ktoré sa uskutoční od piatka (16. 8.) do nedele (18. 8.) na prešovskom prírodnom kúpalisku Delňa, ponúkne modelové záchranné situácie, prednášky, workshopy, ako aj ukážky záchranárskej techniky.

„Podujatie sa uskutoční pri príležitosti storočnice Československého Červeného kríža a osláv 50 rokov Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (SČK). Témou a úlohou Water Rescue Forum 2019 je priblížiť širokej verejnosti činnosť Vodnej záchrannej služby SČK), zvýšiť povedomie bezpečného pohybu vo vodnom prostredí a taktiež prehĺbiť osvetu o všeobecnej prvej pomoci," uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Pozostávať bude najmä z Majstrovstiev Slovenska Vodnej záchrannej služby SČK a ôsmeho ročníka Memoriálu Dr. Mariána Filčáka. Jeho súčasťou budú však aj Medzinárodná konferencia vodnej záchrannej služby a praktické ukážky vodnej záchrany pre odbornú aj širokú verejnosť, spojené s cvičením záchranných zložiek.

Hlavnou časťou podujatia sú podľa Šitárovej majstrovstvá Slovenska, na ktorých budú zápoliť plavčíci z celého Slovenska v rôznych záchranárskych disciplínach. V sobotu (17. 8.) budú jednotlivci súťažiť v disciplínach, ako ťahanie bremena, ovládanie surfového plaváka, ovládanie veslice, hod záchranárskou loptou či plávanie s ABC.

„Družstvá si zas v nedeľu zmerajú svoje sily v záchrane so záchranným pásom, surfovým plavákom či v záchrane s veslicou," priblížila tlačová referentka. Dobrovoľníci z Horskej služby Bachureň-Buče priblížia svoju prácu, porozprávajú, ako sa správať a bezpečne pohybovať v horskom teréne, upozornia na najčastejšie chyby, ktoré robia turisti a tiež ich najčastejšie úrazy.

Ako ďalej uviedla Šitárová, na vodnom stanovišti budú na zapožičanie k dispozícii rôzne plavidlá, ako napríklad raftový čln, kanoe, paddleboardy či surfy. „Nebudú chýbať ani stanovište na ukážky hasičskej techniky, rozhovory s profesionálnymi hasičmi, ale aj ukážky práce a spolupráce záchranárskych psov pri vodnej záchrane. Pre deti bude pripravený aj interaktívny detský kútik, v ktorom mladí záchranári vystríhajú najmenších pred nebezpečnými aktivitami a interaktívnou formou ich naučia základné postupy pri pomoci a záchrane," doplnila Šitárová.

Podujatie Water Rescue Forum 2019 sa koná pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. Organizujú ho Vodná záchranná služba SČK a občianske združenie Prvá pomoc zážitkom.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…