Kirgizského exprezidenta Atambajeva obvinili z prípravy prevratu
TASR
TASR

Kirgizského exprezidenta Atambajeva obvinili z prípravy prevratu

Minulotýždňové zrážky si počas zatýkania Atambajeva vyžiadali takmer 100 zranených.

Príslušníci kirgizských poriadkových síl vstupujú do rezidencie bývalého kirgizského prezidenta Almazbeka Atambajeva v dedine Koj-Taš 8. augusta 2019. — Foto: TASR/AP

Biškek 13. augusta (TASR) - Bývalého kirgizského prezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorý sa minulý štvrtok pri druhom pokuse o svoje zatknutie vzdal príslušníkom bezpečnostných zložiek, obvinili z prípravy štátneho prevratu. S odvolaním sa na vyhlásenie šéfa kirgizského Štátneho výboru národnej bezpečnosti (UKMK) Orozbeka Opumbajeva o tom v utorok písala agentúra TASS.

„Atambajev plánoval v krajine uskutočniť štátny prevrat," uviedol počas tlačovej konferencie v Biškeku šéf UKMK, pričom zdôraznil, že exprezident používal úmyselne ženy a deti ako živé štíty, aby mohol následne vo svoj prospech využiť informácie o civilných obetiach.

Opumbajev ďalej spresnil, že príslušník kirgizských špeciálnych síl, ktorý zahynul pri útoku na Atambajevovu rezidenciu, bol zabitý zo zbrane objavenej v dome exprezidenta. Podľa slov šéfa UKMK bolo v rezidencii "objavené veľké množstvo zbraní vrátane ostreľovačskej pušky Dragunova". „Atambajev sa počas zadržania priznal, že šesťkrát vystrelil na mojich mužov," dodal Opumbajev.

Minulotýždňové zrážky medzi bezpečnostnými silami a Atambajevovými stúpencami si počas jeho zatýkania vyžiadali takmer 100 zranených. Jedna osoba zraneniam podľahla. Exprezident sa vzdal príslušníkom bezpečnostných zložiek po tom, ako ho neďaleko kirgizskej metropoly Biškek pred zadržaním bránila veľká skupina prívržencov.

Pri prvom pokuse o Atambajevovo zadržanie, ku ktorému došlo minulú stredu, utrpelo zranenia 52 ľudí vrátane novinárov. Z miesta zásahu sa ozývala streľba a exprezidentovi stúpenci zajali šiestich príslušníkov špeciálnych síl, ktorých o deň neskôr prepustili.

K stredajšiemu zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na predvolanie na súd. Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch.

Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia právomoci verejného činiteľa v rokoch 2011 - 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu.

 

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…