Obyvatelia Dolného Kubína môžu posielať podnety mestu aj cez Odkaz pre starostu
TASR
TASR

Obyvatelia Dolného Kubína môžu posielať podnety mestu aj cez Odkaz pre starostu

Samospráva najväčšieho mesta na Orave sa pripojila k projektu Odkaz pre starostu.

Oravská galéria v Dolnom Kubíne, ilustračný obrázok — Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Dolný Kubín 11. augusta (TASR) - Dolnokubínčanom pribudla ďalšia možnosť, ako sa môžu skontaktovať s miestnou samosprávou a upozorniť ju na problémy v meste. 

„Naším cieľom je zjednotiť a zefektívniť komunikáciu medzi verejnosťou a mestským úradom na jedno miesto. V súčasnosti sa nám veľakrát stáva, že podnety od ľudí sú roztrieštené, niektoré sa nachádzajú na sociálnych sieťach, niektoré na emailoch, či už služobných alebo súkromných," načrtol dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Z praxe sa samospráve podľa neho veľmi osvedčujú aj Otvorené dvere u primátora, kde sa môže s ľuďmi naozaj porozprávať a podnety získať takto priamo. „Od zapojenia sa do spolupráce s portálom odkazprestarostu.sk očakávame, že budeme môcť promptnejšie reagovať na podnety a sťažnosti Dolnokubínčanov, ktorých zaujímajú témy z nášho mesta. Preto verím, že obyvatelia budú novú aplikáciu v našom meste využívať vždy, keď zistia problém, ktorého riešenie je v kompetencii mesta, alebo prídu s nejakým zaujímavým podnetom, ktorý nám pomôže vyriešiť akýkoľvek problém a skvalitniť život v meste," skonštatoval.

Portál slúži primárne na nahlasovanie problémov vo verejnom priestore miest a obcí. „Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako môžu občania alebo návštevníci mesta nahlásiť podnet týkajúci sa širokého spektra problémov samosprávy. Napríklad k poškodeniu verejných komunikácií, vandalizmu, čiernym skládkam, znečistenému životnému prostrediu, neudržiavanej verejnej zelene, nefungujúcemu verejnému osvetleniu či nesprávnemu parkovaniu a podobne. Jednoducho ku všetkému, čo je v našej kompetencii," vysvetlila Andrea Barienčíková, prednostka Mestského úradu v Dolnom Kubíne. Podnety, ktoré sa netýkajú priamo verejného priestoru, na portáli podľa nej nebudú zverejnené.

Podnet možno podať nielen prostredníctvom počítačov cez portál odkazprestarostu.sk, ale aj cez všetky typy mobilných zariadení. Odkaz na portál sa nachádza aj na internetovej stránke mesta Dolný Kubín. „Zodpovední zamestnanci mesta zabezpečia vyriešenie podnetu, prípadne jeho postúpenie inému zodpovednému subjektu. Následne je nahlasovateľ predbežne informovaný o priebehu riešenia jeho podnetu,“ doplnila Barienčíková.

Každý podnet, ktorý ľudia pošlú, sa zaregistruje a administrátor portálu ho pošle zodpovednému pracovníkovi mesta. Ten má 14 dní na zverejnenie informácie, či je podnet evidovaný a či sa rieši. Pokiaľ samospráva prekročí 14-dňovú hranicu, automaticky sa vygeneruje status o neriešení podnetu.

Za celoslovenským projektom Odkaz pre starostu stojí Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý ho vytvoril v roku 2010. V súčasnosti je rozvoj portálu financovaný cez operačný program Efektívna verejná správa prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…