Z Kostolian nad Hornádom pochádza prvá slovenská olympijská medailistka
TASR
TASR

Z Kostolian nad Hornádom pochádza prvá slovenská olympijská medailistka

Prvá písomná zmienka pochádza z 30. rokov 14. storočia, ešte pod názvom Svätý Štefan.

Bohatou históriou, ale aj úspešnými rodákmi sa môže pochváliť obec Kostoľany nad Hornádom s 1250 obyvateľmi pri Košiciach. — Foto: TASR/František Iván

Kostoľany nad Hornádom 10. augusta (TASR) – Bohatou históriou, ale aj úspešnými rodákmi sa môže pochváliť obec Kostoľany nad Hornádom pri Košiciach. Názov napovedá, že sa vyvíjala ako kostolná osada.

„V obci máme aj nález románskej rotundy, čo nám trošku prepisuje dejiny obce,“ hovorí s úsmevom pre TASR starosta Anton Medvec o aktuálnom výskume. Nález románskeho kostolíka podľa neho posúva obecné dejiny už do skorého stredoveku.

Kostoľany sa vyvíjali ako majetková súčasť hradného panstva Sokoľ. Neskôr prešli pod mesto Košice, ktoré tam prevádzkovalo mlyn, pivovar, obhospodarovalo lesy a ďalšie majetky. Veľmi významným medzníkom bola výstavba Košicko-bohumínskej železnice a neskôr aj chemickej továrne na výrobu umelého hnojiva.

„Tým sa obec pretvorila z poľnohospodárskej na robotnícku, na obec železničniarov, továrenských robotníkov. A to sa opäť odrazilo aj na vyššej úrovni obyvateľstva,“ komentoval starosta. V roku 1960 sa obec stala súčasťou Družstevnej pri Hornáde. Až v roku 2003 sa znova osamostatnila a odvtedy píše svoju novú históriu.

Medvec vyzdvihol, že z nej pochádzajú aj prvá slovenská olympijská medailistka Matilda Pálfyová či spisovateľka Mária Kočanová. Jej brata Jozefa Emanuela poznajú v Maďarsku ako významného básnika. V Kostoľanoch tvoril aj insitný maliar Jozef Sabol. Dodnes v dedine na krosnách tká 82-ročná Mária Tomisová a majstrovské sláčikové nástroje tam vyrába husliarsky majster Ľuboslav Klesa.

„Našu obec reprezentuje aj folklórny súbor Karička, dobrovoľný hasičský zbor, v posledných rokoch sa snažíme obnoviť hasičskú tradíciu,“ povedal starosta. Pri farskom úrade je aktívne občianske združenie Štvorlístok Hornádu. Miestne občianske združenie Dedinka vybudovalo náučné chodníky a zabezpečovalo propagáciu obce.

Podľa Medveca v obci pripravujú zaujímavé podujatia. „V lete je to Deň rodiny a turistický pochod k prameňu Irenka po trase náučného chodníka. V predvianočnom období organizujeme adventné trhy,“ vymenoval starosta.

Obec sa stala súčasťou Iniciatívy prorodinnej samosprávy, ktorá aktívne podporuje rodinu. „Sme prvá východoslovenská obec, ktorá sa do toho zapojila,“ povedal starosta s tým, že rodinu vyzdvihujú ako dôležitú.

V Kostoľanoch mali aj netradičnú rodinnú veselicu. „Je to ples, na ktorý si môžete zobrať svoje deti. Malo to veľmi dobrú odozvu, budeme v tom určite pokračovať,“ sľubuje Medvec.

Kostoľany nad Hornádom s 1250 obyvateľmi chcú podľa starostu dbať aj na životné prostredie. Zamerať sa chcú na odpadové hospodárstvo, prevenciu či usmernenie občanov pri výstavbe domu, aby spĺňal environmentálny aspekt.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…