Austrálskym premiérom bude konzervatívec Tonny Abbott
TASR
TASR

Austrálskym premiérom bude konzervatívec Tonny Abbott

Austrálski konzervatívci porazili v dnešných parlamentných voľbách vládnucu stredoľavú stranu premiéra Kevina Rudda a po šiestich rokoch v opozícii sa vracajú k moci.

Tonny Abbott sa onedlho stane 28. austrálskym premiérom. Foto: TASR/AP

Canberra 7. septembra (TASR) - Austrálski konzervatívci porazili v dnešných parlamentných voľbách vládnucu stredoľavú stranu premiéra Kevina Rudda a po šiestich rokoch v opozícii sa vracajú k moci. Vyplýva to z čiastkových výsledkov po sčítaní 74 percent odovzdaných hlasov, oznámila austrálska televízia ABC News.

Opozičná koalícia pod vedením Liberálnej strany Tonnyho Abbotta, ktorý sa stane 28. austrálskym premiérom, získala zatiaľ 88 kresiel v 150-člennej dolnej komore parlamentu. Zodpovedá to 45 percentám hlasov, čo je o 1,8 percenta viac ako v roku 2010. Podľa niektorých prognóz by celkovo mala mať 90 poslancov.

Vládnuca Austrálska strana práce (ALP) podľa čiastkových výsledkov získala len 53 kresiel (34 percent hlasov, pokles o 4,5 percenta) a jej celkový zisk by nemal prekročiť hranicu 56 poslancov.

Rudd krátko po skončení hlasovania uznal svoju porážku a oznámil svoj odchod z čela ALP. Tá je pri moci od roku 2007 a jej pozíciu oslabili dlhodobé vnútrostranícke spory medzi Ruddom a jeho rivalkou Juliou Gillardovou. Mnohí voliči tiež obviňovali vládu z neschopnosti pri riadení austrálskej ekonomiky.

"Som pripravený, môj tím je pripravený," povedal Abbott vo volebnej miestnosti. Po skončení volieb bývalý novinár a zanietený fanúšik fitnesu vyhlásil: "Odo dneška má Austrália nové vedenie a je opäť otvorená novým podnikateľským možnostiam".

"Ako úradujúci predseda vlády Austrálie mu želám veľa šťastia" konštatoval Rudd v sídle svojej strany.

Odchádzajúci premiér voličov nepresvedčil ani argumentom o dobrej ekonomickej situácii Austrálie, ktorá sa aj v čase globálnej finančnej krízy nedostala do recesie.

Abbott v kampani predstavil plán úsporných opatrení na zníženie dlhu. Chce zaviesť platenú rodičovskú dovolenku a zrušiť predchádzajúcou vládou zavedenú daň na emisie oxidu uhličitého, pričom zdroje mieni hľadať v medzinárodnom obchodovaní s emisiami.

Dôležitou témou vo volebnej kampani bola tiež otázka zavedenia homosexuálnych manželstiev v Austrálii. Zatiaľ čo Rudd ich podporoval, Abbott bol proti.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…