Slávnosti remesiel a medu v Sedliskej prinesú i náučnú cyklotúru
TASR
TASR

Slávnosti remesiel a medu v Sedliskej prinesú i náučnú cyklotúru

Tradične jednodňové podujatie sa premenilo na festival trvajúci od štvrtka do nedele (11. 8.).

Ilustračná fotka — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Sedliská 8. augusta (TASR) – Slávnosti remesiel a medu pod hradom Čičava (okr. Vranov nad Topľou) prinášajú v tomto roku niekoľko noviniek. Tradične jednodňové podujatie sa premenilo na festival trvajúci od štvrtka do nedele (11. 8.). Jeho súčasťou je aj cyklotúra zameraná na spoznávanie histórie hradu i obcí v podhradí. Pre TASR to uviedol starosta obce Sedliská Matej Sabol.

„Nápad usporiadať cyklotúru skrsol z dôvodu, že pod hradom máme pekné dedinky, ktoré treba spropagovať. Ľudia navyše nepoznajú históriu jednotlivých dedín, často ani svojej. Chceme aj prostredníctvom tejto cyklotrasy predstaviť históriu obce Sedliská a podhradia," vysvetlil Sabol. Cyklotúra s názvom Kolesami po stopách Alžbety Bátory podľa jeho slov povedie od hradu Čičava cez obce Kladzany, Hencovce, Majerovce, naspäť k amfiteátru pod hradom.

V každej navštívenej obci sa budú môcť účastníci túry dozvedieť zaujímavosti z jej histórie, ktorú im predstavia starostovia. O hrade porozpráva Ľubomír Hutka zo združenia Pro futuro, ktoré už niekoľko rokov hradné zrúcaniny opravuje. Cyklotúra je podľa Sabolových slov vhodná pre celé rodiny. Má dĺžku 12 kilometrov a vedie po rovinkách. Na jej konci, pod hradom, bude na deti čakať zábavno-súťažné popoludnie. Sobotný večer zavŕši premietanie hudobného filmu na amfiteátri.

Amfiteáter je okrem cyklotúry dejiskom celého festivalu. Vo štvrtok večer tam premietnu film, v piatok sa uskutoční koncert skupiny Heľenine oči a v nedeľu sa premení na remeselnícke dielne a priestor pre prezentáciu včelárov a medárov, podvečer vystúpia finalisti súťaže Zem spieva.

„Oficiálne sa nedeľný program začne o 15.00 h, kedy sa predstavia remeselníci a prezentujú sa aj medári. Máme zatiaľ prihlásených 17 druhov medu od 15 medárov a približne desať medovín. Ľudia môžu ochutnávať a zároveň zahlasovať za najkvalitnejší med, prípadne medovinu. Na konci celého podujatia budú vyhlásené výsledky," informoval o vyvrcholení festivalu Sabol.

Za najväčšie lákadlo považuje "samotný areál a "vizuál", ktorý tu návštevníci festivalu môžu vidieť, pretože nad amfiteátrom sa vypína hrad Čičava, zrúcaniny, ktoré sa začínajú opravovať. Určite je to ale aj ochutnávka medovín".

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…