V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60
TASR
TASR

V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale.

Festival 4 Živly, archívna snímka — Foto: Facebook/4 ŽIVLY

Bratislava 7. augusta (TASR) - V Banskej Štiavnici sa začína v stredu 21. ročník Letného filmového festivalu 4 živly, ktorého témou sú Čísla. Tematický výber filmov a viacero sprievodných podujatí ponúka festival v banskoštiavnickom kine, kaviarňach, ale aj v amfiteátri s výhľadom na mesto.

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale (r. Drew Goddard). V kine pod hviezdami si diváci budú môcť pozrieť aj britskú komédiu Štyri levy o neúspešných teroristoch, ktorí sa v Británii snažia zorganizovať teroristický útok, či legendárny film Pražská 5, atypický debut režiséra Tomáša Vorla z roku 1988.

Na podujatí z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) premietnu aj poviedkový film Dialóg 20 40 60. Snímku o citových vzťahoch muža a ženy v rôznom veku nakrútila v roku 1968 trojica režisérov Jerzy Skolimowski, Peter Solan a Zbyněk Brynych. „Je to kolektívny film, autorom scenára je Tibor Vichta. Napísal jednu mustru, jeden text a ten zadal trom režisérom, 20 40 60 znamená skoky v generáciách," priblížil snímku TASR dramaturg Martin Kaňuch.

„Príbeh postavený na dialógu medzi mužom a ženou urobil každý z režisérov v inom kontexte, s inou generáciou. Dvadsiatnici, štyridsiatnici a šesťdesiatnici hovoria ten istý dialóg, bavia sa o živote, ako ho chápu v danom veku. Nemohli sa meniť repliky," poznamenal k trom autorským filmovým poviedkam založeným na totožnom scenári, ktorý každý z režisérov adaptuje na mikrosvet svojej tretiny filmu.

„Vichta nemohol tušiť, ako si jeho slová, dialógy jednotliví režiséri - Poliak, Čech, Slovák prispôsobia, akým spôsobom ich rozvinú. Ale vedeli, že hovoria za generáciu, ktorej sa v tej chvíli venujú," dodal k režisérskym počinom, ktoré podávajú hravé a súčasne tajomné generačné výpovede o veku a partnerstve.

V programe figuruje tiež dokumentárna snímka Forman vs. Forman, najnovšie dielo známej českej filmárky Heleny Třeštíkovej. Spolu s kolegom Jakubom Hejnom nakrútila pútavý portrét, ktorý predstavuje svetového filmového režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pohybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote.

V slovenskej predpremiére 4 živly uvedú aj hudobný dokument s anglickým názvom The Sound Is Innocent, ktorý divákov zavedie do snového sveta elektronickej hudby. Festival potrvá do 11. augusta.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…