V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60
TASR
TASR

V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale.

Festival 4 Živly, archívna snímka — Foto: Facebook/4 ŽIVLY

Bratislava 7. augusta (TASR) - V Banskej Štiavnici sa začína v stredu 21. ročník Letného filmového festivalu 4 živly, ktorého témou sú Čísla. Tematický výber filmov a viacero sprievodných podujatí ponúka festival v banskoštiavnickom kine, kaviarňach, ale aj v amfiteátri s výhľadom na mesto.

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale (r. Drew Goddard). V kine pod hviezdami si diváci budú môcť pozrieť aj britskú komédiu Štyri levy o neúspešných teroristoch, ktorí sa v Británii snažia zorganizovať teroristický útok, či legendárny film Pražská 5, atypický debut režiséra Tomáša Vorla z roku 1988.

Na podujatí z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) premietnu aj poviedkový film Dialóg 20 40 60. Snímku o citových vzťahoch muža a ženy v rôznom veku nakrútila v roku 1968 trojica režisérov Jerzy Skolimowski, Peter Solan a Zbyněk Brynych. „Je to kolektívny film, autorom scenára je Tibor Vichta. Napísal jednu mustru, jeden text a ten zadal trom režisérom, 20 40 60 znamená skoky v generáciách," priblížil snímku TASR dramaturg Martin Kaňuch.

„Príbeh postavený na dialógu medzi mužom a ženou urobil každý z režisérov v inom kontexte, s inou generáciou. Dvadsiatnici, štyridsiatnici a šesťdesiatnici hovoria ten istý dialóg, bavia sa o živote, ako ho chápu v danom veku. Nemohli sa meniť repliky," poznamenal k trom autorským filmovým poviedkam založeným na totožnom scenári, ktorý každý z režisérov adaptuje na mikrosvet svojej tretiny filmu.

„Vichta nemohol tušiť, ako si jeho slová, dialógy jednotliví režiséri - Poliak, Čech, Slovák prispôsobia, akým spôsobom ich rozvinú. Ale vedeli, že hovoria za generáciu, ktorej sa v tej chvíli venujú," dodal k režisérskym počinom, ktoré podávajú hravé a súčasne tajomné generačné výpovede o veku a partnerstve.

V programe figuruje tiež dokumentárna snímka Forman vs. Forman, najnovšie dielo známej českej filmárky Heleny Třeštíkovej. Spolu s kolegom Jakubom Hejnom nakrútila pútavý portrét, ktorý predstavuje svetového filmového režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pohybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote.

V slovenskej predpremiére 4 živly uvedú aj hudobný dokument s anglickým názvom The Sound Is Innocent, ktorý divákov zavedie do snového sveta elektronickej hudby. Festival potrvá do 11. augusta.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…