Rezort práce finalizuje prípravu projektov na financovanie komunitných centier
TASR
TASR

Rezort práce finalizuje prípravu projektov na financovanie komunitných centier

Rezort tak reaguje na otvorený list organizácie Človek v ohrození.

a snímke štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 6. augusta (TASR) – Rezort práce finalizuje prípravu dvoch národných projektov zameraných na sociálne služby na komunitnej úrovni. Poskytovatelia tak nemusia mať obavy, že bude ohrozené ich financovanie.

Uviedol to štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš v reakcii na otvorený list organizácie Človek v ohrození, ktorá sa spolu s 24 poskytovateľmi sociálnych služieb obáva zastavenia financovania z národných projektov. Ide o zariadenia, ktoré boli zapojené do Národného projektu Podpora vybraných sociálnych služieb krízovej intervencie na komunitnej úrovni.

„Budeme robiť administratívne kroky, aby implementačná agentúra rezortu práce mohla predložiť žiadosť a návrh finálnej zmluvy, na základe ktorej budú uvoľnené finančné prostriedky na financovanie týchto projektov," uviedol v utorok Ondruš. V praxi to podľa neho znamená, že začiatkom septembra budú všetky subjekty vyzvané, aby predložili žiadosti o zapojenie sa do národného projektu.

„Budeme mať projekt nastavený tak, že oprávnené budú všetky výdavky už od začiatku septembra. Takže aj tie organizácie, ktoré budú pokračovať počas septembra, hoci ešte fyzicky nebudú mať peniaze od implementačnej agentúry na účtoch, budú mať všetky náklady spojené s poskytovaním týchto sociálnych služieb spätne preplatené," tvrdí Ondruš.

Podľa štátneho tajomníka by bolo dobré, keby samosprávy dali týmto poskytovateľom "akýsi preddavok alebo zálohu" na vykrytie obdobia, keď nebudú zdroje z projektov ešte dostupné. „Spätne od 1. septembra budú všetky tieto náklady preplatené. V polovici októbra budú mať podpísané zmluvy a okamžite dostanú na účty zálohové platby jednotliví poskytovatelia sociálnych služieb," hovorí Ondruš.

Celkovo je na oba projekty vyčlenených približne 50 miliónov eur. „Zhruba polovica pôjde na komunitné centrá a nízkoprahové zariadenia a druhá polovica na terénnu sociálnu prácu. Oba projekty sú nastavené zhruba na najbližšieho 3,5 roka, počínajúc septembrom tohto roka," doplnil Ondruš.

Financovanie týchto zariadení sociálnych služieb by podľa Ondruša malo byť do budúcnosti v záujme samospráv. „Musíme si nanovo sadnúť so samosprávami a jasne im vysvetliť, že financovanie takýchto projektov je v ich prospech. Tieto projekty majú pozitívny dosah. Musíme intenzívnejšie rokovať so samosprávami a jasne im povedať, že financovanie a prevzatie zodpovednosti za udržateľnosť týchto sociálnych služieb je v ich záujme," dodal Ondruš.

Poskytovatelia sociálnych služieb upozornili v otvorenom liste na to, že viac ako 100 zariadení sa od 1. septembra dostane do komplikovanej finančnej situácie, pretože nikto z relevantných inštitúcií nedokáže poskytnúť informácie o pokračovaní druhej fázy národných projektov, ktoré potrebujú.

Organizácia uviedla, že viacerí poskytovatelia nebudú schopní zabezpečiť realizáciu týchto sociálnych služieb z vlastných nákladov a tieto sociálne služby budú ukončené. Okrem toho 300 zamestnaných sociálnych pracovníkov by od septembra mohlo ostať bez pravidelného príjmu, v mnohých lokalitách by mohlo dôjsť k prepusteniu zamestnancov.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…