Dobré noviny
Obec Prenčov verejnosti priblížia históriu krojov šiestich obcí severného Hontu
TASR
TASR

Obec Prenčov verejnosti priblížia históriu krojov šiestich obcí severného Hontu

Na snímke miestny ľudový kroj, Prenčov, archívny obrázok
Na snímke miestny ľudový kroj, Prenčov, archívny obrázok — Foto: TASR/Jana Vodnáková

Projekt je rozdelený do troch fáz.

Prenčov 6. augusta (TASR) - Na spoznávanie ľudového odevu - krojov obcí severného Hontu je zameraný vzdelávací projekt, ktorý realizuje obec Prenčov v okrese Banská Štiavnica. Projekt s názvom Severný Hont - spoznaj jeho kroj podporil sumou 5000 eur Fond na podporu umenia.

Drahomíra Prieberová z občianskeho združenia Zlatá cesta priblížila, že kultúrno-osvetové aktivity projektu sú zamerané na spoznávanie krojov v obciach Prenčov, Baďan, Beluj, Kráľovce-Krnišov, Počúvadlo a Žibritov. Jeho odbornými garantmi sú Zuzana Piešová a Zuzana Šovčíková, ktoré sa celoživotne zaoberajú študovaním krojov rôznych regiónov.

Projekt je rozdelený do troch fáz. „Prvá fáza bola zameraná na vzdelávacie aktivity, kde sme spolu s odbornými garantmi spoznávali a triedili kroje jednotlivých obcí priamo na mieste," uviedla Prieberová. V jednotlivých obciach sa podľa jej slov zachovali podobné odevné súčiastky, niekde viac, niekde menej, rozdiely sú minimálne len v jednotlivej výzdobe a farbách.

„Zo šiestich obcí sa vymyká Žibritov, ktorého kroj sa v neskorších vývojových obdobiach odlišuje od ostatných piatich obcí, ktoré sa spoločne vyvíjali aj v krojových súčiastkach tým istým smerom. Malé rozdiely vo výzdobe boli skôr ovplyvnené finančnou situáciou rodiny, alebo šikovnosťou a fantáziou majiteľov či výrobcov," podotkla Prieberová.

Ďalšími fázami projektu sú príprava a samotná realizácia programu, v rámci ktorého budú kroje odprezentované. Kultúrno-osvetový program Poklady podsitnianskych truhlíc bude súčasťou Podsitnianskych dní hojnosti, ktoré sa budú konať v sobotu 10. augusta v Prenčove. Návštevníci sa môžu tešiť na živú prehliadku krojov týchto šiestich obcí.

„Spoločne pripravili a oživili kroje v zbierkach obcí alebo súkromných osôb. Ide o živú prezentáciu krojov, ktorých pôvodné súčiastky sa v obciach zachovali a nosili od konca 19. storočia až do 50-tych rokov 20. storočia. Program predstaví 110 rokov ich histórie, spoločné i rozdielne znaky, štýl obliekania i príležitosti ich využitia," dodala Prieberová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?