Detské 4 živly premietnu nový slovenský večerníček
TASR
TASR

Detské 4 živly premietnu nový slovenský večerníček

Premietne animované i hrané snímky, ktoré zaujmú deti, ale aj ich rodičov.

Festival 4 Živly, archívna snímka — Foto: Facebook/4 ŽIVLY

Bratislava 5. augusta (TASR) - Letný filmový festival 4 živly bude opäť venovať časť svojho programu rodinám s deťmi. V poradí 21. ročník podujatia, ktorý ponúkne viacero filmov, animačnú i výtvarnú tvorivú dielňu pre malých šikovníkov, sa uskutoční v Banskej Štiavnici od 7. do 11. augusta. „Detským 4 živlom bude patriť druhá polovica podujatia - od piatka do nedele," TASR o tom informoval PR manažér Peter Gašparík.

Filmový program Detských 4 živlov premietne animované i hrané snímky, ktoré zaujmú deti, ale aj ich rodičov. V programe figuruje Železný obor (r. Brad Bird, 1999), animovaný film o malom chlapcovi, ktorý zachráni robota. Za účasti režisérky Veroniky Kocourkovej premietne festival sedem častí nového slovenského večerníčkového seriálu Tresky plesky (2018), ktorý deťom hravým spôsobom vysvetľuje tajomstvá prírodných javov.

Producent Peter Badač uvedie oceňovanú krátkometrážnu snímku režiséra Martina Smatanu Šarkan, ktorá detskému publiku citlivo spracúva náročnú tému odchodu zo života. „Snímka bude predfilmom komediálneho animovaného filmu Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner, 2017), ktorá sa pohráva s myšlienkou, že život na vidieku nie je - minimálne pre zvieracie obyvateľstvo - prechádzkou ružovou záhradou," dodal Gašparík.

Najpočetnejšia delegácia podľa jeho slov uvedie v sobotu 10. augusta distribučnú predpremiéru novej česko-slovenskej rozprávky Hodinárov učeň: „Režisérka Jitka Rudolfová v Banskej Štiavnici predstaví film viac ako mesiac pred uvedením do kín. Spoločnosť jej budú robiť herečky Jana Plodková, Dana Droppová, herec Michal Balcar a kostýmový výtvarník Marek Cpina.“ 

Príbeh rozprávky zavedie hodinárskeho učňa Urbana na cestu za zázračnými hodinkami, aby vďaka svojej šikovnosti a dobrému srdcu prekonal všetky nástrahy a zachránil milovanú Lauru. Do slovenských kín film vstúpi 12. septembra.

Popri filmoch budú pre deti pripravené aj tvorivé aktivity. V rámci otvorenej výtvarnej tvorivej dielne (9. 8.) si budú môcť pod vedením skúsených lektorov pripraviť vlastné šarkany. „Táto dielňa je naviazaná na rozprávku Šarkan, krátkometrážny slovenský film, ktorý momentálne žne výrazné úspechy, je nominovaný do širšieho výberu filmov, z ktorých sa bude vyberať potom do užšieho výberu na Oscara," povedal pre TASR Gašparík. Vopred prihlásení účastníci budú zasa vytvárať vlastný animovaný film v rámci uzavretej animačnej dielne (10. 8.).

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…