Dobré noviny
Letná školu Studia Academica Slovaca privítala 160 cudzincov z 35 krajín
TASR
TASR

Letná školu Studia Academica Slovaca privítala 160 cudzincov z 35 krajín

Na fotografii riaditeľka letnej  školy  Studia Academica Slovaca Jana Pekarovičová, archívna snímka
Na fotografii riaditeľka letnej školy Studia Academica Slovaca Jana Pekarovičová, archívna snímka — Foto: TASR/Michal Svítok

Účastníci absolvujú za tri týždne letnej školy 90 až 120 hodín slovenského jazyka.

Bratislava 5. augusta (TASR) – Letná škola slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (SAS) privítala 160 cudzincov z 35 krajín sveta. Pre TASR to povedala riaditeľka SAS Jana Pekarovičová na otvorení 55. ročníka SAS v aule Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Pekarovičová poukazuje na to, že SAS sa zúčastnia hlavne študenti, ktorí študujú slovenský jazyk na zahraničných univerzitách, lektori cudzích jazykov, manažéri firiem, diplomati a ľudia, ktorí majú korene na Slovensku. „Väčšinou sú štipendistami Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Päť štipendií poskytla UK. Dve štipendiá poskytla Filozofická fakulta UK a 23 účastníkov absolvuje letnú školu na vlastné náklady,“ povedala Pekarovičová.

Účastníci absolvujú za tri týždne letnej školy 90 až 120 hodín slovenského jazyka. Jazykové kurzy sú dostupné pre začiatočníkov aj pre pokročilých, uviedla Pekarovičová. Účastníci sú ďalej rozdelení podľa zamerania na jazykovedu, lingvistiku, literárno-vednú interpretáciu a prekladateľstvo.

Pre študentov sú pripravené aj fakultatívne vlastivedné výlety a kultúrne podujatia. „Chceme im ukázať aj regióny Slovenska. Prejdeme sa zo západu na východ. Máme pripravené štyri trasy, hradnú, vodnú, gazdovskú a prírodnú, ktoré sme pomenovali podľa ich dominánt. Navštívime mestské kultúrne zóny, hrady, zámky, jaskyne, skanzeny,“ priblížila Pekarovičová.

Počas letnej školy si študenti pripomenú 100. výročie založenia Univerzity Komenského, 75 rokov Stanislava Štepku, výročie spisovateľov Pavla Orzságha Hviezdoslava a Ladislava Mňačka, a tiež básnika Vladimíra Reisela.

Už ste čítali?