Na záver Jánošíkových dní ocenili jubilujúci FS Stavbár
TASR
TASR

Na záver Jánošíkových dní ocenili jubilujúci FS Stavbár

V rámci galaprogramu pod názvom Jánošík je sloboda a sloboda je večná! sa predstavili FS, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova.

Na snímke tradičné trhy počas programu 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej dňa 3. augusta 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Terchová 4. augusta (TASR) – Folklórnemu súboru (FS) Stavbár zo Žiliny odovzdala v nedeľu predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová na záverečnom galaprograme 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej ocenenie Litteras Memoriales.

Žilinských folkloristov ocenila Jurinová pri príležitosti 60. výročia založenia súboru za uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku i v zahraničí.

„Ocenenie ŽSK si veľmi vážime. Pre náš kolektív znamená, že folklór a tradície udržiavame správne už 60 rokov. Prioritne sa špecializujeme na folklór zo Žilinského kraja, hlavne z okolia Žiliny, pásma z Kysúc, Fačkova, Rajeckej doliny. Ale máme aj pásma z východu a Horehronia," povedal organizačný vedúci FS Stavbár Radoslav Maliar.

Doplnil, že súbor, ktorý sa na záverečnom galaprograme predstavil s tradičnou čičmianskou svadbou, má momentálne viac ako 45 členov. „Tvorí ho hudobná, spevácka a tanečná zložka. Od roku 1997 pôsobíme pri Žilinskej univerzite v Žiline. Čiže medzi členov patria aj vysokoškolskí študenti, ktorí prichádzajú študovať do Žiliny. Ale rovnako máme aj stredoškolákov a pracujúcich," dodal Maliar.

V rámci galaprogramu pod názvom Jánošík je sloboda a sloboda je večná! sa predstavili FS, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova. „Úžasné je, že sa snažíme vytvárať priestor nielen pre rodákov z Terchovej, zahraničné súbory, ale aj pre blízke okolie. Tým chceme potvrdiť, že ľudová kultúra v ŽSK je ozaj živá. Sú to silné oblasti, kde ľudová tradícia v jednotlivých dedinách ešte žije. Dostávajú priestor, a tak sú motivovaní tradície udržiavať a zveľaďovať," podotkol riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak.

Na ôsmich festivalových pódiách 57. ročníka Jánošíkových dní sa počas piatich dní predstavilo v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ruska a Srbska. „Kľúčové slovo tohtoročného festivalu bolo muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských muzikantov. Pripomenuli sme si výročia desiatok terchovských hudcov a muzikantov, ktorí písali výrazné kapitoly terchovskej muziky zapísanej už šesť rokov v zoznamoch UNESCO," uzavrel šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…