Na záver Jánošíkových dní ocenili jubilujúci FS Stavbár
TASR
TASR

Na záver Jánošíkových dní ocenili jubilujúci FS Stavbár

V rámci galaprogramu pod názvom Jánošík je sloboda a sloboda je večná! sa predstavili FS, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova.

Na snímke tradičné trhy počas programu 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej dňa 3. augusta 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Terchová 4. augusta (TASR) – Folklórnemu súboru (FS) Stavbár zo Žiliny odovzdala v nedeľu predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová na záverečnom galaprograme 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej ocenenie Litteras Memoriales.

Žilinských folkloristov ocenila Jurinová pri príležitosti 60. výročia založenia súboru za uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku i v zahraničí.

„Ocenenie ŽSK si veľmi vážime. Pre náš kolektív znamená, že folklór a tradície udržiavame správne už 60 rokov. Prioritne sa špecializujeme na folklór zo Žilinského kraja, hlavne z okolia Žiliny, pásma z Kysúc, Fačkova, Rajeckej doliny. Ale máme aj pásma z východu a Horehronia," povedal organizačný vedúci FS Stavbár Radoslav Maliar.

Doplnil, že súbor, ktorý sa na záverečnom galaprograme predstavil s tradičnou čičmianskou svadbou, má momentálne viac ako 45 členov. „Tvorí ho hudobná, spevácka a tanečná zložka. Od roku 1997 pôsobíme pri Žilinskej univerzite v Žiline. Čiže medzi členov patria aj vysokoškolskí študenti, ktorí prichádzajú študovať do Žiliny. Ale rovnako máme aj stredoškolákov a pracujúcich," dodal Maliar.

V rámci galaprogramu pod názvom Jánošík je sloboda a sloboda je večná! sa predstavili FS, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova. „Úžasné je, že sa snažíme vytvárať priestor nielen pre rodákov z Terchovej, zahraničné súbory, ale aj pre blízke okolie. Tým chceme potvrdiť, že ľudová kultúra v ŽSK je ozaj živá. Sú to silné oblasti, kde ľudová tradícia v jednotlivých dedinách ešte žije. Dostávajú priestor, a tak sú motivovaní tradície udržiavať a zveľaďovať," podotkol riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak.

Na ôsmich festivalových pódiách 57. ročníka Jánošíkových dní sa počas piatich dní predstavilo v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ruska a Srbska. „Kľúčové slovo tohtoročného festivalu bolo muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských muzikantov. Pripomenuli sme si výročia desiatok terchovských hudcov a muzikantov, ktorí písali výrazné kapitoly terchovskej muziky zapísanej už šesť rokov v zoznamoch UNESCO," uzavrel šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…