Rys Wrano z bojnickej zoo, ktorého vypustili v Nemecku, sa stal otcom
TASR
TASR

Rys Wrano z bojnickej zoo, ktorého vypustili v Nemecku, sa stal otcom

Mláďatá samice Mali a samca Wrana, ktoré sa narodili okolo 25. mája tohto roka, našiel na území Falckého lesa personál nadácie SNU pomocou GPS údajov.

JH17 Berlín - Polárny medveď Knut sa hrá so snehovými guľami vo svojom výbehu v zoologickej záhrade v Berlíne 17. februára 2009. — Foto: TASR/AP

Bojnice/Berlín 1. augusta (TASR) - Rys Wrano z rehabilitačnej stanice v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach, ktorého vypustili do voľnej prírody vo Falckom lese v Nemecku, sa stal otcom dvoch mláďat. Ďalšiu úspešnú reprodukciu reštituovaných rysov v biosférickej rezervácii zaznamenal partner bojnickej zoo v rámci projektu LIFE Luchs Stiftung Natur und Umwelt Rheinland-Pfalz (SNU). Informoval o tom vo štvrtok hovorca bojnickej zoo Jaroslav Slašťan.

Na území Falckého lesa na nemecko-francúzskom pohraničí priviedli rysie samice na svet aj v tomto roku niekoľko mláďat. Nadácia SNU potvrdila, že aj túto sezónu sa do reprodukcie zapojili slovenské rysy. "Laboratórne testy odhalili, že otcom dvoch nemeckých rysov je slovenský rys Wrano. Toho pritom len pred dvoma rokmi priviezli z Vranova nad Topľou do rehabilitačnej stanice Národnej zoo Bojnice v kritickom stave a bojoval o prežitie. O rok nato bol už pripravený na vypustenie do voľnej prírody a posilnenie populácie rysov vo Falckom lese," uviedol Slašťan.

Mláďatá samice Mali a samca Wrana, ktoré sa narodili okolo 25. mája tohto roka, našiel na území Falckého lesa personál nadácie SNU pomocou GPS údajov. Obe podstúpili krátke štandardné vyšetrenie a odber steru sliznice z ústnej dutiny. Vzorky biologického materiálu boli určené na laboratórne testy a spoľahlivou metódou na základe DNA identifikovali otca mláďat. Geneticky sa tak podarilo potvrdiť ďalšie švajčiarsko-slovenské potomstvo. "Sme nadšení úspešnou reprodukciou rysov vo Falckom lese a gratulujeme našim nemeckým kolegom k ďalším prírastkom. Cítime obrovské zadosťučinenie a povzbudenie do ďalšej práce a veľmi nás teší, že náš dlhodobý výnimočný prístup k problematike rysa ostrovida prináša už stabilne takéto úžasné výsledky," skonštatoval vedúci zoologického odboru Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.

Národná zoo Bojnice je súčasťou projektu, ktorý sa na území Falckého lesa nachádzajúceho sa na nemecko–francúzskej hranici uskutočňuje už štvrtý rok. Falcký les je s veľkosťou 179.000 hektárov najrozsiahlejšie kompaktné lesnaté územie v Nemecku, zahŕňajúce 36.000 hektárov určených chránených lokalít. Projekt začal v roku 2015 a doteraz tam bolo počas jeho trvania vypustených už 17 rysov. Zahŕňa komplexný program monitoringu vypustených zvierat z dôvodu dokumentácie ich ekológie a vedecké hodnotenie programu reštitúcie, ako aj spoluprácu na informovaní odbornej a laickej verejnosti.

Bojnická zoologická záhrada sa stará o rysy od svojho založenia v roku 1955. Prvého rysa v zajatí v rámci celej Európy sa podarilo odchovať práve v nej v roku 1962.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…