Dobré noviny
Študenta trápilo celosvetové plytvanie jedlom. Vďaka jeho nápadu ostanú potraviny čerstvé aj 3-krát dlhšie
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Študenta trápilo celosvetové plytvanie jedlom. Vďaka jeho nápadu ostanú potraviny čerstvé aj 3-krát dlhšie

James Rogers stojí za firmou, ktorá by mohla odvrátiť hrozbu nedostatku potravín.
James Rogers stojí za firmou, ktorá by mohla odvrátiť hrozbu nedostatku potravín. — Foto: FB: Apeel Sciences/ Pixabay.com

Každý rok skončí na skládkach s odpadom až tretina jedla. Predĺženie ich čerstvosti by mohol znamenať významný zlom v boji proti plytvaniu.

WASHINGTON 10. augusta – Vysokoškolský študent James Rogers bol na ceste domov, keď v rozhlase začul príbeh o globálnom hlade. Zamyslel sa nad tým, ako môže toľko ľudí na svete trpieť hladom, keď na druhej strane sú ľudia, ktorí majú jedla neúrekom.

O niekoľko rokov neskôr je to práve tento študent, ktorý so svojím tímom objaví spôsob, ktorým sa dá proti plytvaniu jedlom bojovať. Ovocie a zelenina dokážu ostať čerstvé dvoj až trojnásobne dlhšie použitím inovatívneho povlaku, ktorý je vyrobený z prírodnej kôry.

Povlak, nazvaný Apeel, zamedzuje rýchlemu vyparovaniu vlhkosti a zároveň rýchlemu prieniku kyslíka dovnútra potravín. Ovocie ani zelenina nehnijú. Avokádo ostane čerstvé aj o týždeň dlhšie, kôrka iných plodov nevráskavie.

Tajomstvom sú mastné kyseliny obsiahnuté v kôre ktoréhokoľvek ovocia alebo zeleniny. Apeel sa vyrába ako prášok, ktorý je potrebné zmiešať s vodou a následne aplikovať na úrodu. Ovocie aj zelenina sú navyše chutnejšie, keďže farmári môžu so zberom úrody počkať, kým bude naozaj zrelé a nedozrieva pri transporte.

Samotný povlak je bez chuti, farby aj zápachu. Odhaduje sa, že celosvetovo skončí na skládke až tretina všetkých potravín v hodnote takmer 3 biliónov dolárov. Hnijúce potraviny vylučujú metán, ktorý je pre skleníkový efekt 25-násobne horší ako CO2.   

Už ste čítali?