NÚDCH: Informačné brožúry pomáhajú rodinám detí s rakovinou
TASR
TASR

NÚDCH: Informačné brožúry pomáhajú rodinám detí s rakovinou

Ide už o druhé, aktualizované vydanie a podľa generálneho riaditeľa NÚDCH chcú postupne pripraviť podobných sprievodcov aj pre ďalšie kliniky a oddelenia.

NÚDCH, archívna snímka. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 31. júla (TASR) – Pre deti s rakovinou a ich rodičov je veľmi dôležité mať informácie o tom, čo ich čaká. Zamestnanci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave v spolupráci s neziskovou organizáciou (n. o.) Deťom s rakovinou preto vytvorili Sprievodcu pre rodičov a deti s onkologickým ochorením a postupne pripravia brožúry k jednotlivým diagnózam.

Ide už o druhé, aktualizované vydanie a podľa generálneho riaditeľa NÚDCH chcú postupne pripraviť podobných sprievodcov aj pre ďalšie kliniky a oddelenia. „Každoročne máme asi 90 nových pacientov a pre každého je diagnóza veľký šok. Majú strach a úlohou celého nášho tímu je získať dôveru rodiny a ubezpečiť ju, že u nás dieťa dostane tú najlepšiu liečbu,“ priblížila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Alexandra Kolenová.

Celý proces je veľmi náročný a lekári potrebujú, aby rodič rozumel ochoreniu svojho dieťaťa, bol súčasťou tímu ľudí, ktorí sa o dieťa starajú a spolupracoval s odborníkmi. Preto dôkladne informujú rodinu o tom, čo ju čaká, ale rodič v tej chvíli nedokáže absorbovať všetky informácie.

„Chceme, aby sa rodičia nepýtali na internete, ale mali všetky relevantné informácie pohromade,“ tvrdí Kolenová. Doplnila, že sprievodca je naozaj komplexný. Obsahuje informácie o nemocnici, o tom, čo a kde sa v nej nachádza, čo je to rakovina, aké sú možnosti liečby a šance na vyliečenie.

Tiež hovorí o nežiaducich účinkoch liečby, sociálnom, psychologickom a finančnom vplyve choroby dieťaťa na rodinu. Mnohí rodičia podľa lekárky tiež potrebujú spoznať príbeh dieťaťa s rovnakou diagnózou, ktoré sa vyliečilo a má sa dobre. Súčasťou brožúry sú aj takéto príbehy.

„Brožúrok jednotlivých diagnóz je zatiaľ sedem a sú súčasťou štartovacích balíčkov, ktoré od nás rodiny dostávajú po príchode na kliniku,“ dodala riaditeľka n. o. Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…