NÚDCH: Informačné brožúry pomáhajú rodinám detí s rakovinou
TASR
TASR

NÚDCH: Informačné brožúry pomáhajú rodinám detí s rakovinou

Ide už o druhé, aktualizované vydanie a podľa generálneho riaditeľa NÚDCH chcú postupne pripraviť podobných sprievodcov aj pre ďalšie kliniky a oddelenia.

NÚDCH, archívna snímka. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 31. júla (TASR) – Pre deti s rakovinou a ich rodičov je veľmi dôležité mať informácie o tom, čo ich čaká. Zamestnanci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave v spolupráci s neziskovou organizáciou (n. o.) Deťom s rakovinou preto vytvorili Sprievodcu pre rodičov a deti s onkologickým ochorením a postupne pripravia brožúry k jednotlivým diagnózam.

Ide už o druhé, aktualizované vydanie a podľa generálneho riaditeľa NÚDCH chcú postupne pripraviť podobných sprievodcov aj pre ďalšie kliniky a oddelenia. „Každoročne máme asi 90 nových pacientov a pre každého je diagnóza veľký šok. Majú strach a úlohou celého nášho tímu je získať dôveru rodiny a ubezpečiť ju, že u nás dieťa dostane tú najlepšiu liečbu,“ priblížila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Alexandra Kolenová.

Celý proces je veľmi náročný a lekári potrebujú, aby rodič rozumel ochoreniu svojho dieťaťa, bol súčasťou tímu ľudí, ktorí sa o dieťa starajú a spolupracoval s odborníkmi. Preto dôkladne informujú rodinu o tom, čo ju čaká, ale rodič v tej chvíli nedokáže absorbovať všetky informácie.

„Chceme, aby sa rodičia nepýtali na internete, ale mali všetky relevantné informácie pohromade,“ tvrdí Kolenová. Doplnila, že sprievodca je naozaj komplexný. Obsahuje informácie o nemocnici, o tom, čo a kde sa v nej nachádza, čo je to rakovina, aké sú možnosti liečby a šance na vyliečenie.

Tiež hovorí o nežiaducich účinkoch liečby, sociálnom, psychologickom a finančnom vplyve choroby dieťaťa na rodinu. Mnohí rodičia podľa lekárky tiež potrebujú spoznať príbeh dieťaťa s rovnakou diagnózou, ktoré sa vyliečilo a má sa dobre. Súčasťou brožúry sú aj takéto príbehy.

„Brožúrok jednotlivých diagnóz je zatiaľ sedem a sú súčasťou štartovacích balíčkov, ktoré od nás rodiny dostávajú po príchode na kliniku,“ dodala riaditeľka n. o. Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…