Šíri sa z vašej práčky zápach? Vyskúšajte toto
V práčkach existuje veľa miest, v ktorých sa usádza vodný kameň, baktérie či plesne. Tie časom zapríčiňujú nepríjemný zápach. Často si za to môžeme sami - pri praní totiž robíme chyby. My vám však poradíme, ako sa im vyvarovať.

Aké chyby pri praní robíme?
Za nepríjemný zápach z práčky často môže nesprávny spôsob prania. Najčastejšie totiž pri praní robíme chyby, ktoré spôsobujú usadzovanie nečistôt:
- Perieme často pri nízkych teplotách. To spôsobuje usádzanie nečistôt v práčke, ktoré vedú k tvorbe plesní a vzniku zápachu.
- Perieme veľa bielizne naraz. Nielenže sa nevyperie poriadne, ale môže tiež spôsobiť poškodenie práčky.
- Používame nekvalitné pracie prostriedky. Nedokážu sa poriadne rozpustiť a v práčke sa hromadia vo forme usadenín.
- Práčku dostatočne nevetráme. Práčku po praní necháme zatvorenú a nahromadená vlhkosť spôsobuje tvorbu plesní.
- Práčke nevenujeme dostatočnú starostlivosť. Nemyslíme na dostatočnú údržbu, ktorá prispieva k udržaniu funkčnosti a predĺženiu životnosti práčky.
Všetky tieto chyby vieme samozrejme veľmi jednoducho odstrániť. Dodržiavať základné pravidlá správneho prania je zásadné. A niekoľko krokov pre pravidelnú údržbu vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Pravidelná starostlivosť o práčku
Pri starostlivosti o práčku by ste nemali zabudnúť na žiadny jej dôležitý komponent. Preto postupujte takto:
#1 Prvý na rade je bubon
Pleseň a baktérie vznikajú najmä pri nízkych teplotách. Preto je dobré, ak práčku z času na čas pustite naprázdno a použijete najdlhší program s vysokou teplotou. Ten pomôže vydenzifikovať nielen bubon, ale aj hadice. Ešte lepšie urobíte, ak do takéhoto prania pridáte ocot alebo kyselinu citrónovú. Práve tie dokáže práčku vyčistiť a odstrániť z nej nežiaduci zápach. Ak navyše do bubna vložíte čistú handru, tá zachytí prípadné vyplavené nečistoty.
#2 Vyčistite tesnenie
Plesne sa usádzajú spravidla v okolí gumeného tesnenia bubna, preto by ste z neho mali pravidelne odstraňovať nečistoty. Podľa potreby ho vyčistite handričkou namočenou v octe, prípadne ju namočte do prostriedku proti plesni, vložte do práčky a zapnite ju.
#3 Posvieťte si na zásobník na prášok
Nepríjemný zápach sa môže šíriť aj zo zásobníka na prací prášok. Práve v ňom sa usádzajú nielen prací prášok a aviváž, ale aj vodný kameň a plesne. Nádobku preto vyberte a prepláchnite horúcou vodou, prípadne ju vyčistite roztokom pripraveným z vody a sódy bikarbóny. Takéto čistenie by ste mali robiť aspoň raz mesačne.
#4 Pravidelne čistite filter
Vo filtri sa zachytávajú a usádzajú väčšie nečistoty. Filter by ste mali čistiť minimálne dvakrát ročne. Čistenie filtra nie je nič zložité - stačí, ak ho dôkladne opláchnete pod tečúcou vodou.
Náš tip: Pri starostlivosti o práčku využite prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na jej údržbu. Odporúčame značku Calgon. Calgon do práčky v podobe tabliet poskytuje ochranu pred vodným kameňom a nečistotou už od 30˚C. |
#5 Nezabúdajte na preventívne opatrenia
Základným opatrením proti vzniku plesní je prevencia. Preto práčku nenechávajte zatvorenú, aby sa v nej neudržiavala vlhkosť. Vždy, keď je to možné, práčku vetrajte. Otvorený nechávajte aj zásobník na prací prášok. Niekoľkokrát do roka ju pusťte naprázdno a po každom praní prejdite gumové tesnenie suchou handrou.
Pravidelné čistenie práčky a starostlivosť o ňu vám zabezpečí nielen to, že nebude zapáchať, ale zaistí zároveň aj čistotu bielizne a predĺženie životnosti práčky.