Slovenský herec Michal Slivka bol jedným zo zakladateľov Tatra revue
TASR
TASR

Slovenský herec Michal Slivka bol jedným zo zakladateľov Tatra revue

Známe sú aj filmové role Michala Slivku ako napríklad v televíznej inscenácii komédie Proces o oslí tieň (1963), odohrávajúcej sa v starovekej Abdere.

Michal Slivka, screenshot z videa. — Foto: youtube.com

Bratislava 30. júla (TASR) – Slovenský herec Michal Slivka vystupoval v kabaretných skečoch v rozhlasových a televíznych programoch. Podieľal sa na nich aj ako autor alebo spoluautor. Spolu s manželkou Máriou Velšicovou sa preslávili ako zabávači vo vyhľadávanom bratislavskom Tatra kabarete (Tatra revue).

Účinkoval aj vo viacerých slovenských filmoch ako napríklad: Korupcia v justičnom paláci(1964), Prípad krásnej nerestnice 1973), Trofej neznámeho strelca (1974). V utorok by sa herec dožil 90 rokov.

Michal Slivka sa narodil 30. júla 1929 v Banskej Bystrici. Umeleckú kariéru naštartoval v ochotníckom súbore v Rimavskej Sobote. Na profesionálnu dráhu herca nastúpil v roku 1949 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, kde stvárnil mnohé z postáv svetovej klasiky, napríklad Figara vo Figarovej svadbe, rytiera de Grieux v Manon Lescot a iné.

Po príchode do Bratislavy v roku 1958 sa stal zakladajúcim členom bratislavského Tatra kabaretu. Na legendárny kabaret v hoteli Tatra, ktorý bol v tom období vyhľadávaným miestom s francúzskou reštauráciou, kaviarničkou a sviežou hudobnou produkciou, starí Bratislavčania s láskou spomínajú.

Vystupovali v ňom okrem humoristov krásne tanečnice i najlepší speváci tej doby ako Eva Kostolányiová, Zdeněk Kratochvíl, Hana Hegerová, Marcela Laiferová, Tatjana Hubinská, Zdeněk Sychra, Jana Beláková, Eva Sepešiová a ďalší.

Kabaret neskôr premenovali na Tatra revue. Michal Slivka v ňom vytvoril mnoho komických postáv. Umelcom v slobodnom povolaní sa stal v roku 1965. So svojou manželkou herečkou Máriou (Majou) Velšicovou sa zoznámil práve v Tatra revue, kde za honorár vystupovala už v druhom ročníku herectva. Pokračovali spolu v línii estrádnych pódiových vystúpení.

Keď po rokoch kabaretný súbor komunisti kvôli predvádzanej satire rozpustili, Michal Slivka sa s manželkou osamostatnili a začali podnikať prakticky už za socializmu. „Spolu sme tvorili, spolu vystupovali, spolu nás postihol nejeden tichý zákaz“, zaspomínala si v jednom z rozhovorov na spoločné tvorivé roky manželka Maja Velšicová.

Známe sú aj filmové role Michala Slivku ako napríklad v televíznej inscenácii komédie Proces o oslí tieň (1963), odohrávajúcej sa v starovekej Abdere. Zahral si v inscenácii Korupcia v justičnom paláci (1964) v réžii Franeka Chmiela, kde vyšetrovanie prípadu korupcie medzi sudcami odhalí ich vzájomnú nevraživosť v boji o povýšenie. Ďalším, podľa kritiky, filmovým skvostom, kde účinkoval bol film Andreja Letricha Prípad krásnej nerestnice (1973).

Po boku herca sa objavila herečka Emília Vášáryová v postave mladej policajnej kapitánky Strelkovej. V roku 1974 prijal úlohu v dráme Trofej neznámeho strelca v réžii Vladislava Pavloviča o normalizácii v Československu. Jednu z postáv stvárnil Michal Slivka aj v životopisnom filme o letcovi Ľudovítovi Kukorellim s názvom Život na úteku (1975).

Herec zostal v povedomí divákov tiež ako predstaviteľ mnohých rozhlasových postáv. Neskôr vystupoval v kabaretných skečoch. S manželkou si vymysleli vlastný program, s ktorým pod záštitou vtedajšej agentúry Slovkoncertu precestovali kus sveta.

Michal Slivka zomrel 15. októbra 2007 v Bratislave. Dožil sa 78 rokov.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…