Dobré noviny
SmartHead Sustainability Summit sa niesol v pozitívnej energii
TASR
TASR

SmartHead Sustainability Summit sa niesol v pozitívnej energii

— Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019

Prvý ročník SmartHead Sustainability Summitu sa niesol v pozitívnej energii inšpiratívnych ľudí a nápadov.

Bratislava 29. júla (OTS) - Na SmartHead samite sa predstavitelia zhodli, že udržateľný rozvoj je našou zodpovednosťou voči budúcim generáciám. SmartHead Sustainability Summit o firemnej udržateľnosti sa konal v Bratislave vo štvrtok 20. Júna v Austria Trend Hoteli.

Hlavnou myšlienkou samitu, je ako hovorí zakladateľka firmy Veronika Osvaldová, „prepájať ľudí s podobným zmýšľaním, aby sme tak mohli spoločne pracovať a budovať udržateľný svet, ktorý tu ostane aj pre ďalšie generácie, pretože výzvy sú príliš veľké na to, aby sme im čelili sami“.

Tento rok sme organizovali 14. ročník konferencie GLOBSEC a prvýkrát v jej histórii sa klimatické zmeny dostali medzi 3 najvážnejšie výzvy, ktorým spoločne čelíme.“ Na dôležitosť tém udržateľnosti, s ktorou je spojená aj ochrana klímy upozornil vo svojom vystúpení na SmartHead samite aj Róbert Vass, zakladateľ a riaditeľ GLOBSEC.

Samit podporili aj Generálny tajomník OSN Antonio Guterres a Monacký Princ Albert II počas oficiálneho otvorenia (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Samit mal hojnú medzinárodnú účasť. Jednotlivé panely a odborníci diskutovali témy týkajúce sa firemnej udržateľnosti a cieľov udržateľného rozvoja, ktoré sa dostávajú čoraz viac do pozornosti aj širšej verejnosti.

Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesco Stores Slovakia na samite SmartHead (Foto: SmartHead Sustainability Summite 2019)

Aj keď môže byť téma udržateľnosti pre mnohých abstraktná, ako sa vyslovil jeden z účastníkov konferencie, „mnohí z nás sa o ňu niekedy vedome, niekedy aj podvedome snažia a pracujú na nej. Či už ide o to, že sa snažíme šetriť vodou, energiami, alebo využiť MHD namiesto vlastného vozidla, prípadne kúpiť si lokálne produkty – najnovšie aj bez zbytočných jednorazových obalov, alebo výrobky od firiem, ktoré dbajú aj o dôstojné pracovné podmienky svojich zamestnancov - všetko to sú maličkosti, ktoré sa týkajú niektorých z cieľov udržateľného rozvoja a zvyšovaním povedomia o nich, budeme môcť znižovať negatívne dopady ľudskej činnosti nielen na životné prostredie ale aj na našu spoločnosť.

Moderátor, Patrick O’Brien, žurnalista a prispievateľ do The Times, The Mail a ďalších známych európskych periodík (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Prvý samit o udržateľnosti na Slovensku

Dňa 20. júna 2019 sa v priestoroch Austria Trend Hotel Bratislava, konal historicky prvý medzinárodný samit zameraný na udržateľnosť a konkrétne udržateľné princípy v súkromnej sfére. SmartHead Sustainability Summit bol organizovaný slovenskou firmou SmartHead Co., pri ktorého zrode stáli dve sestry, Veronika a Dominika Osvaldové, spolu s Jánom Dudášom a Martinom Ďurišom, ktorí sa spoločne témam udržateľnosti v oblasti súkromnej sféry pohybujú už niekoľko rokov. „Pamätajme si, že je to naša planéta a naša zodpovednosť.“ „Udržateľnosť ale môžeme dosiahnuť len spoločnými silami a skutočnou spoluprácou a s týmto cieľom vznikol SmartHead Co. a aj preto sa koná toto podujatie“ povedala na úvod Veronika, ktorá je CEO celého projektu.

Zľava Veronika Osvaldová, CEO SmartHead Co., Petr Šebek, riaditeľ komunikácie Philip Morris International, Dominika Osvaldová, Sustainability Specialist SmartHead Co., Ján Dudáš COO SmartHead Co (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Podujatie sa konalo pod záštitou Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva životného prostredia SR. Partnermi podujatia boli Philip Morris International, BMW, Auto Palace Bratislava, TESCO, CITI, Pernod Ricard, Oriflame, GLOBSEC a mnohí ďalší.

Zľava Veronika Osvaldová, CEO SmartHead Co., Kevin A. Murray, CEO Central-Europe and Country Head for Hungary, Citi (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Prínos a potrebu tejto konferencie ocenil aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR, Norbert Kurilla, ktorého rezort si podľa jeho slov uvedomuje vážnosť klimatických zmien a potreby napĺňania cieľov udržateľného rozvoja. Z tohto dôvodu sa snaží byť čo najviac aktívny v tejto oblasti a preto sa rozhodli podporiť aj samit SmartHead, a tým prispievať k udržateľnosti a dobrým iniciatívam, ako na Slovensku tak aj v zahraničí.

Zľava Robert Vass, prezident Globsecu, Norbert Kurilla, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR, Dušan Matulay, generálny riaditeľ sekcie hospodárskej spolupráce MZVaEZ SR, Roland Schatz, senior poradca generálneho riaditeľa OSN v Ženeve, Eva Vati, expertná poradkyňa pre UN Women a Petr Šebek, riaditeľ komunikácie Philip Morris International (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Medzi panelistami bolo viacero zvučných mien – Roland Schatz, zakladateľ Inštitútu Globálneho Indexu udržateľnosti a senior poradca generálneho riaditeľa OSN v Ženeve, Alex Hilton, vedúci oddelenia udržateľnosti na Ministerstve zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska, Peter Irikovský, výkonný riaditeľ Exponea, Kevin A. Murray, výkonný riaditeľ Citibank v strednej Európe, Martin Kuruc riaditeľ Tesco Stores.

Predstavitelia víťazných firiem SmartHead Awards – Dell, Kaufland a Slovnaft, s oceneniami od Gordana Glass (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Súčasťou samitu bolo aj oceňovanie firiem, ktoré sú súčasťou online platformy besmarthead.com. Absolútnym víťazom podľa rebríčku TOP COMPANIES THAT CARE (TOP FIRMA KTOREJ ZÁLEŽÍ) sa stala spoločnosť DELL. Víťazom v kategórii najlepšie komplexne implementovaná firemná udržateľnosť získala firma Kaufland a v kategórii najlepšia udržateľná aktivita zvíťazil Slovnaft s projektom Slovnaft BAjk.

Pred hotelom bol vystavený elektromobil BMW i8, vďaka Exkluzívnemu automobilovému partnerovi BMW, Auto Palace Bratislava (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

V rámci inšpiratívnych prednášok vystúpila aj Katarína Linczényiová, svetová freediverka a motivačná rečníčka, ktorá vo svojom príspevku vravela o dôležitosti nachádzania harmónie s prírodou a s nami samými. Kľúčové je podľa nej zamerať sa na mentálne zdravie, ak chceme vybudovať udržateľnú súkromnú firmu. „Strácame čas ak sa stresujeme, pretože stres je stratou času“.

Freediverka, Katarína Linczényiová (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Prezentovali sa na nej aj firmy, pre ktoré je myšlienka udržateľnosti stredobodom ich aktivít. Napríklad Dárius Moravčík, riaditeľ firmy Salut predstavil projekt elektronických vizitiek, ktoré by mohli nahradiť ich klasickú papierovú verziu a ušetriť tak ročne tisícky ton papiera, ktoré sa na ich výrobu spotrebujú vo svete. Vlasta Kubušová priblížila účastníkom ich firmu Crafting Plastics, ktorá vyrába úžitkové produkty z bioplastu bez využitia ropy, ktoré keď už viac nepotrebujeme, sa jednoducho rozložia aj v domácom komposte.

Darius Moravčík, prezentujúci green startup Salut (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Medzi moderátormi boli uznávaní zahraniční odborníci a novinári. Patrick O’Brien, ktorý je častým prispievateľom do magazínov The Times, The Mail a ďalších známych európskych periodík a taktiež Robert Strand, ktorý je výkonným riaiteľom Berkeley-Haas centra pre zodpovedné podnikanie v Kalifornii. Robert Strand, vystúpil taktiež v jednom z panelov v ktorom zhodnotil, že udržateľnosť a kapitalistický spôsob hospodárskeho usporiadania môžu ísť ruka v ruke, ak sa budeme inšpirovať severskými krajinami a ich korporátnou kultúrou.

Nemáme plán B

"Potrebujeme sa zamerať na vytvorenie transparentného systému, ktorý bude fungovať ako v Afrike tak v Bratislave. Nemáme tu druhú planétu Zem a preto nemáme ani plán B. Dôvody prečo mnohé z doterajších snáh nefungovali, môžeme hľadať aj za skutočnosťou, že sme sa väčšinou zameriavali na to čo sa nesmie robiť a nehľadali sme pozitívnu motiváciu.“ vyjadril sa Roland Schatz. Zdôraznil tiež, že aj keď je klimatická zmena veľkou výzvou, oveľa väčšou hrozbou pre nás a našu planétu je spôsob nášho každodenného správania a konania.

Prvá panelová diskusia samitu bola o Cieľoch udržateľného rozvoja (Foto: SmartHead Sustainability Summit)

Viaceré firmy si uvedomujú vážnosť situácie a snažia sa preto aj niečo robiť. „Podarilo sa nám znížiť plytvanie potravinami v našich prevádzkach o 52 percent na Slovensku“ povedal Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesco Stores. Samotná firma Philip Morris, ktorá je známa predovšetkým produkciou tabakových výrobkov prechádza veľkou transformáciou. „V dlhodobej perspektíve sa plánujeme úplne vzdať výroby cigariet a už teraz pre to robíme veľké kroky“ tvrdil na konferencii, Petr Šebek, riaditeľ komunikácie Philip Morris.

Dôležitosť udržateľnosti si uvedomujú aj národné štáty. Alex Hilton, vedúci oddelenia udržateľnosti na Ministerstve zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska, tvrdil, že sa im podarilo „za desať mesiacov na ministerstve odstrániť 98 percent jednorazových plastov“ a od roku 2009 podávajú správy o tvorbe emisií oxidu uhličitého, ktorých produkciu plánujú v najbližšom desaťročí znížiť na minimum.

Fotografie Filipa Kuliševa z Amazing Planet (Foto: SmartHead Sustainability Summit 2019)

Okrem panelových diskusií a inšpiratívnych vystúpení a ocenení SmartHead Awards sa počas samitu uskutočnila aj aukcia diel svetoznámeho slovenského fotografa Filipa Kuliševa. Aukciu moderovala niekoľkonásobná víťazka cien OTO, Adela Vinczeová, vďaka čomu bolo o dobrú náladu postarané. Vďaka aukcii sa v našom TANAPe vysadí už na túto jeseň 2260 nových stromčekov, ktoré sú nesmierne potrebné pre zníženie negatívnych dopadov klimatických zmien.

Aukciu fotografických diel, moderovala Adela Vinczeová, na fotografii so sestrami Veronikou a Dominikou Osvaldovými, spolu-zakladateľkami SmartHead Co. (Foto: TASRSmartHead Sustainability Summite 2019)

Galéria

Galéria

O SmartHead Co.

Online platforma, ktorá dáva priestor firmám, aby si vytvárali svoj online udržateľný profil (CS profil), ktorý im má pomôcť s data manažmentom v oblasti firemnej udržateľnosti, komunikáciou firemných aktivít smerom k stakeholderom (zamestnanci, zákazníci, obchodní partneri, investori, verejnosť), inšpiráciou a rozvojom ideí v oblasti udržateľnosti a v neposlednom rade so spoluprácou s ostatnými firmami.

Kto je smarthead? Každý jednotlivec, uvedomujúci si zodpovednosť, ktorú má za spoločnosť a životné prostredie a vďaka tomu sa snaží prispôsobiť svoje každodenné správanie a činnosť, aby čo najviac znížil svoje negatívne dopady a zvýšil pozitívny prínos pre našu spoločnosti a planétu Zem.

Už ste čítali?