Dobré noviny
Vladimír Remek ostane už navždy prvým československým kozmonautom
TASR
TASR

Vladimír Remek ostane už navždy prvým československým kozmonautom

Vladimír Remek ostane už navždy prvým kozmonautom Československej socialistickej republiky (ČSSR) a súčasne prvým kozmonautom, ktorý narušil dovtedy výlučne sovietsku či americkú "návštevnosť" vesmíru.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Vladimír Remek ostane už navždy prvým kozmonautom Československej socialistickej republiky (ČSSR) a súčasne prvým kozmonautom, ktorý narušil dovtedy výlučne sovietsku či americkú "návštevnosť" vesmíru.

Vladimír Remek sa narodil v roku 1948. Je československý kozmonaut, snímka pochádza z roku 1978, kedy letel do kozmu. Foto: TASR archív

Vladimír Remek sa narodil 26. septembra 1948 v Českých Budějoviciach. Pochádzal doslova z československej rodiny, pretože otec bol Slovák - generál vojenského letectva Československej ľudovej armády (ČSĽA), matka bola Češka.

Absolvent Vyššieho leteckého učilišťa v Košiciach nastúpil do leteckého útvaru v Českých Budějoviciach. V roku 1976 ukončil štúdiá na Vojenskej leteckej akadémii J. A. Gagarina v Moskve a nakrátko sa vrátil do leteckého útvaru v Českých Budějoviciach.

Po výbere za kandidáta na kozmonauta sa s viacerými ďalšími pripravoval na let v Stredisku prípravy kozmonautov J. A. Gagarina v Hviezdnom mestečku pri Moskve.

Na sovietskej kozmickej lodi Sojuz 28 vyštartoval do vesmíru prvý československý kozmonaut 2. marca 1978. V hodnosti kapitána ho nominovali do funkcie kozmonauta-výskumníka v posádke kozmickej lode Sojuz 28, ktorá bola prvou medzinárodnou posádkou v rámci programu Interkozmos. Veliteľom letu bol sovietsky kozmonaut plukovník Alexej Gubarev.

Vladimír Remek dnes Foto: TASR/František Iván

Posádka pracovala na palube orbitálneho komplexu Saľut 6 spolu s jeho základnou posádkou, ktorú tvorili Jurij Romanenko a Georgij Grečko. Vladimír Remek bol v poradí 87. kozmonautom vo vesmíre a jeho vesmírna púť sa skončila 10. marca 1978. Celkovo bol vo vesmíre sedem dní, 22 hodín a 18 minút (190 hodín a 18 minút). Z toho po úspešnom spojení sa Sojuzu 28 s vesmírnou stanicou Saľut 6 na nej pobudol šesť dní.

Vo vesmíre Vladimír Remek vo funkcii kozmonaut-výskumník pracoval na šiestich experimentoch pripravovaných československými vedcami. Cieľom pokusu Chlorella bolo napríklad sledovanie rozmnožovania morských rias v bezváhovom stave.

Po návrate z kozmu domov bol Vladimír Remek vedúcim pracovníkom vo výskumnom vojenskom pracovisku v Prahe-Kbeloch, absolvoval Vojenskú akadémiu Generálneho štábu ZSSR v Moskve a do roku 1990 bol potom vojenským pilotom ČSĽA. Od roku 1990 pôsobil ako riaditeľ Vojenského múzea letectva a kozmonautiky v Prahe-Kbeloch a v júni 1995 odišiel z armády do zálohy v hodnosti plukovníka.

Jeho ďalší pracovný osud bol znovu spojený s Ruskom, kde bol obchodným zástupcom českej firmy i vedúcim jej zastúpenia v Moskve. Neskôr do roku 2004 pôsobil na českom veľvyslanectve v Moskve.

Vladimír Remek si ako vojak v roku 1990 musel podľa zákona ukončiť členstvo v Komunistickej strane Československa (KSČ). Už druhé volebné obdobie pôsobí v belgickom Bruseli ako poslanec Európskeho parlamentu za Českú republiku ako nezávislý kandidát za Komunistickú stranu Čiech a Moravy (KSČM).

Už ste čítali?