Dobré noviny
Oprava Zichyho kaštieľa je v plnom prúde,vzniká aj muzeálna expozícia
TASR
TASR

Oprava Zichyho kaštieľa je v plnom prúde,vzniká aj muzeálna expozícia

Na snímke interiér Zichyho kaštieľa v mestskej časti Košice - Barca 24. júla 2019. Zichyho kaštieľ postavili v 15. storočí, odvtedy prešiel viacerými prestavbami. Posledná z nich sa niesla v duchu secesie. Kaštieľ je dnes sídlom knižnice a miestneho úradu v Barci.
Na snímke interiér Zichyho kaštieľa v mestskej časti Košice - Barca 24. júla 2019. Zichyho kaštieľ postavili v 15. storočí, odvtedy prešiel viacerými prestavbami. Posledná z nich sa niesla v duchu secesie. Kaštieľ je dnes sídlom knižnice a miestneho úradu v Barci. — Foto: TASR - František Iván

MČ Košice-Barca by chcela do priestorov svojho sídla dostať aj niekoľko exponátov z depozitáru Východoslovenského múzea v Košiciach, ktoré s ňou súvisia.

Košice 24. júla (TASR) – Lokálne úpravy fasády Zichyho kaštieľa, v ktorom sídli miestny úrad, realizuje v týchto dňoch košická mestská časť (MČ) Barca. Ako pre TASR povedal jej starosta František Krištof, práce vykonávajú svojpomocne. V interiéri tejto národnej kultúrnej pamiatky postupne vzniká i muzeálna časť.

Barca kúpila kaštieľ od Košického samosprávneho kraja v roku 2008. „Postupne prešiel základnou opravou strechy a opravou interiéru. Veľa vecí bolo v dezolátnom stave. Od roku 2010 v spodnej časti funguje miestny úrad a knižnica,“ povedal s tým, že vo vedľajšom trakte - v technickej budove, je pošta, klubovňa pre dôchodcov a telocvičňa. „Budovu sme prakticky opravovali vo vlastnej réžii, nebolo to jednoduché,“ dodal Krištof.

Podľa neho pre poškodené dažďové zvody došlo v minulosti aj k poškodeniu omietky. Po ich oprave aktuálne opravujú fasádu. Spresnil, že nejde o veľkú investíciu. Kaštieľ chceli pôvodne komplexne zrekonštruovať prostredníctvom eurofondov. „Bolo tam príliš veľké riziko neoprávnených výdavkov, pretože v tomto kaštieli sídli miestny úrad aj knižnica, takže by to bol trošku problém. Radšej sme sa do toho pustili vo vlastnej réžii – postupne, krok za krokom. Čo sa dá, to robíme,“ spresnil.

Na snímke oprava fasády Zichyho kaštieľa v mestskej časti Košice - Barca 24. júla 2019. Zichyho kaštieľ postavili v 15. storočí, odvtedy prešiel viacerými prestavbami. Posledná z nich sa niesla v duchu secesie. Kaštieľ je dnes sídlom knižnice a miestneho úradu v Barci. (Foto: TASR - František Iván)

MČ Košice-Barca by chcela do priestorov svojho sídla dostať aj niekoľko exponátov z depozitáru Východoslovenského múzea v Košiciach, ktoré s ňou súvisia. Košický zlatý poklad má podľa neho aj táto MČ, a to napríklad v podobe náušníc či brošní.

Časť je uložená v Bratislave, časť v Prahe. Možno by nebolo zlé mať u nás niektoré veci alebo ich imitácie. Momentálne je muzeálna časť v kaštieli už čiastočne rozbehnutá,“ uviedol Krištof s tým, že ide o priestor v štýle slovenskej izby či rôzne spomienkové fotografie. V južnom trakte kaštieľa postupne vzniká expozícia venovaná pápežovi Jánovi Pavlovi II. Ako pripomenul, v Košiciach, respektíve na letisku v Barci, bol trikrát.

Cieľom je vytvoriť muzeálny charakter kaštieľa do konca tohto volebného obdobia tak, aby tu mohli byť aj priebežné návštevy turistov“, uzavrel s tým, že približne o dva roky by mohlo byť hotové aj nové vydanie barčianskej monografie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…