Dobré noviny
Greta Thunbergová získala Cenu slobody. Spolu s ňou aj 25-tisíc dolárov, ktoré všetky daruje
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Greta Thunbergová získala Cenu slobody. Spolu s ňou aj 25-tisíc dolárov, ktoré všetky daruje

Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová
Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová — Foto: TASR/AP

To, čo pôvodne začalo ako protest jednej školáčky, prerástlo v celosvetovú udalosť

Caen 22. júla - Greta Thunbergová svoj boj za záchranu planéty rozhodne nevzdáva. Najnovšie sa dočkala ďalšieho ocenenia. Jej prácu tentoraz vyzdvihol severofrancúzsky región Normandia, ktorej udelil ako vôbec prvej osobe svoju Cenu slobody (Prix liberté), informovala tlačová agentúra AP.

Mladá Švédka si ocenenie prevzala v meste Caen, pričom pózovala s dvoma veteránmi z vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii - Charlesom Normanom Shayom a Léonom Gautierom. Ešte v júni si región pripomenul 75. výročie tejto operácie z druhej svetovej vojny, známej aj ako Deň D. 

Dievčina si váži ako cenu, tak aj to, čo urobili veteráni pre záchranu sveta. „Myslím si, že to najmenšie, čo môžeme urobiť, aby sme im vzdali poctu, je prestať s ničením toho istého sveta, za ktorého záchranu Charles, Léon a ich priatelia či kolegovia tak ťažko bojovali," povedala 16-ročná Greta.

Mladá aktivistka

Mladá Švédka začala s protestami minulý rok. Dievčina s Aspergerovým syndrómom sa 20. augusta 2018 rozhodla ísť po prvý raz protestovať pred švédsky parlament. Po lete, ktoré bolo v škandinávskej krajine rekordné na horúčavy a lesné požiary, sa rozhodla konať. Niekoľko hodín štrajkovala sama a nikto vtedy nepredpokladal, akú vlnu reakcií to spustí.

„Samozrejme, potrebujeme, zmenu systému. Myslím si však, že nemôžete zmeniť systém bez toho, aby sa zmenili jednotlivci.“

Greta Thunbergová

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Today I received the #prixliberte in Normandie, France. Here is a part from my speech: “Yesterday I spent the day with the D-day veteran Charles Norman Shay at Omaha beach. It was a day I will never forget. Not only because of the unimaginable bravery and sacrifices made by those who gave their lives to defend the freedom and democracy of the world. But also because they managed to do the seemingly impossible possible. I think the least we can do to honour them is to stop destroying that same world that Charles, Léon and their friends and colleagues fought so hard to save for us. We owe it them. We owe it to the future generations. We owe it to ourselves.” So honoured and grateful to receive this prize!

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Jej odvaha inšpirovala študentov po celom svete. Protesty za boj proti zmene klímy už zorganizovali mladí ľudia v Holandsku, Nemecku, Dánsku, Fínsku či Austrálii. Pokúšajú sa presvedčiť svojich politikov, aby nebrali klimatické zmeny na ľahkú váhu a mysleli na budúcnosť. Greta založila projekt FridaysForFuture, ktorý prináša prehľadnú mapu všetkých protestov, ktoré sa vždy v piatok konajú na piatich kontinentoch. 

Aktivistka varovala, že v súčasnosti svet speje k stavu, keď „môžu byť vysídlené miliardy ľudí" pre stratu „najzákladnejších životných podmienok". Niektoré časti planéty sa podľa nej môžu stať v určitých obdobiach roka neobývateľnými, čo je však stále možné odvrátiť.

Vieme byť sebeckí a chamtiví

Greta tvrdí, že to, čo robíme, nerobíme preto, že sme zlí, ale pretože nie sme úplne informovaní o dôsledkoch našich činov. „Nemyslím si, že ľudia sú prirodzene zlí. Ale za zlých okolností môžeme byť veľmi sebeckí a chamtiví, ako napríklad teraz. Ľudí vieme naučiť byť dobrými alebo zlými. Myslím si, že všetci potrebujeme pomoc, aby sme sa zamerali na to, aby sme robili správne veci," uviedla v odpovedi na otázku historika Rutgera Bregmana.

Snahu zachrániť svet, ktorú prezentuje, si ľudia aj naďalej všímajú. V marci ju trojica poslancov nórskeho parlamentu nominovali na Nobelovu cenu za mier a zvolená bola aj za švédsku Ženu roka. Cena slobody, ktorú dostala, jej zabezpečila 25-tisíc dolárov. Tie plánuje Gréta rozdeliť medzi štyri environmentálne organizácie.

„Existujú tisíce spôsobov, ako konať. Napríklad sadiť stromy, pozbierať odpadky, pripojiť sa k organizácii alebo hnutiu, ktoré mení svet k lepšiemu a hlavne sa snaží ovplyvniť dospelých a vyvíjať tlak na ľudí, ktorí sú pri moci. S aktivizmom som začala doma a zmenila som zvyky a spôsob myslenia mojich rodičov a príbuzných."

Greta Thunbergová

Už ste čítali?