Dobré noviny
Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne
TASR
TASR

Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Dušan Hein

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi.

Bratislava 20. júla (TASR) – Slovenský mládežnícky orchester (SMO) sa pred odchodom na zahraničné festivaly predstaví v Bratislave. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zahrá v pondelok 22. júla o 19. hodine pod taktovkou medzinárodne renomovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla. Uvedie repertoár z diel Dariusa Milhauda, Ondřeja Kukala, Ľubice Čekovskej a Ludwiga van Beethovena. Sólistami budú klavirista Miki Skuta a klarinetista Matej Veselka.

"V júli orchester čakajú dva zahraničné koncerty. V Prahe v rámci cyklu Musica Orbis v Kostole Sv. Šimona a Júdu (26. 7.) a v Berlíne na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic (28. 7.) vo Veľkej sále berlínskeho Konzerthausu," informuje Veronika Štubňová z Hudobného centra v Bratislave.

Podľa nej 55-členný SMO v treťom roku svojej existencie je zostavený prevažne zo študentov a čerstvých absolventov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 17 až 27 rokov, doplnený o hostí - členov partnerských orchestrov združených v Európskej federácii národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Výmeny hudobníkov medzi orchestrami zastrešuje medzinárodný projekt MusXchange 2018 – 2020 podporený Európskou komisiou. V aktuálnej zostave sú prítomní mladí študenti z Turecka, Portugalska, Španielska a Ukrajiny.

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi i celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie a pod vedením popredných hudobníkov ako lektorov jednotlivých nástrojových skupín cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej a komornej hry, práce s dirigentom aj sólovými hráčmi. Pedagógmi nástrojových skupín sú skúsení hudobníci pôsobiaci v rámci popredných slovenských umeleckých telies a inštitúcií.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…