Dobré noviny
Envirorezort chce naďalej pôsobiť aj v Banskej Štiavnici
SITA
SITA

Envirorezort chce naďalej pôsobiť aj v Banskej Štiavnici

Minister má záujem na tom, aby Banská Štiavnica aj naďalej zostala sídlom jej dvoch významných rezortných organizácií – Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a Slovenského Banského múzea.

BRATISLAVA 8. júla – Ministerstvo životného prostredia má záujem na tom, aby Banská Štiavnica aj naďalej zostala sídlom jej dvoch významných rezortných organizácií – Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a Slovenského Banského múzea.

Informuje o tom envirorezort na svojej internetovej stránke.

Minister rezortu životného prostredia Peter Žiga to oznámil na návšteve mesta pri príležitosti 15. výročia vzniku SVP a stretol sa tiež s primátorkou mesta Nadeždou Babjakovou a generálnym riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariánom Supekom. Žiga tiež ocenil pôsobenie vodohospodárov a ich prínos pre Slovensko.

Slovenský vodohospodársky podnik podľa informácii envirorezortu v súčasnosti zodpovedá za viac ako 32-tisíc kilometrov vodohospodársky významných a ostatných vodných tokov, 287 vodných nádrží, tisíce kilometrov ochranných hrádzí a odvodňovacích kanálov v záplavových územiach, ale aj za dunajskú vodnú cestu.

„Takmer 3500 zamestnancov zabezpečuje prakticky na celom území Slovenska údržbu a čistenie vodných tokov, opravy poškodených brehov, hrádzí a ďalších vodohospodárskych stavieb, monitoruje stavy hladín vodných nádrží a udržiava potrebné prietoky,“ píše sa v tlačovej správe.

Rozhodnutie vybrať za sídlo SVP práve Banskú Štiavnicu ovplyvnil jej historický význam, súvisiaci so zrodom priehradného staviteľstva v celej Európe. Ako ministerstvo životného prostredia informuje, boli to práve štiavnické tajchy budované od roku 1510, ktoré začali vytvárať históriu celého slovenského priehradného staviteľstva.

„Ďalším dôvodom bola aj snaha štátnych orgánov v 90-tych rokoch minulého storočia umiestňovať sídla niektorých celoslovenských podnikov a organizácií do miest mimo bratislavského centra,“ uvádza sa na stránke ministerstva životného prostredia.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…