Dobré noviny
Pred 70 rokmi sa narodil básnik, prozaik a redaktor Rudolf Čižmárik
TASR
TASR

Pred 70 rokmi sa narodil básnik, prozaik a redaktor Rudolf Čižmárik

V roku 1949 sa narodil v Šoporni básnik, prozaik, redaktor, vydavateľ a prekladateľ RUDOLF ČIŽMÁRIK.
V roku 1949 sa narodil v Šoporni básnik, prozaik, redaktor, vydavateľ a prekladateľ RUDOLF ČIŽMÁRIK. — Foto: TASR/Pavol Funtál

Okrem literatúry zasvätil Rudolf Čižmárik svoj tvorivý život aj redaktorskej práci.

Šoporňa/Bratislava 17. júla (TASR) - Od narodenia básnika, prozaika a prekladateľa Rudolfa Čížmárika, ktorý veľkú časť života strávil aj ako redaktor viacerých slovenských médií, uplynie vo štvrtok 18. júla 70 rokov. Rudolf Čižmárik sa narodil 18. júla 1949 v Šoporni. Po maturite na bratislavskej Strednej priemyselnej škole chemickej, študoval v rokoch 1968-1973 estetiku a slovenský jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Okrem literatúry zasvätil Rudolf Čižmárik svoj tvorivý život aj redaktorskej práci. V roku 1971 začal v Literárnej redakcii Československého rozhlasu v Bratislave, kde pôsobil do roku 1979. Z rozhlasu prešiel do denníka Pravda, kde sa z redaktorského postu prepracoval na vedúceho oddelenia kultúry. V roku 1989 pôsobil krátko aj ako zástupca šéfredaktora Pravdy. Po páde totalitného režimu v Československu sa v rokoch 1990 - 1993 venoval literárnej tvorbe ako umelec v slobodnom povolaní.

V roku 1993 začala Čižmárikova redaktorská práca v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR). Ako riadiaci zmenár strávil v TASR dva roky a následne odišiel do Národného literárneho centra (dnes: Literárne informačné centrum, LIC), kde bol dva roky riaditeľom sekcie knižnej distribúcie Hrebenda, ktorá propagovala a šírila slovenskú literatúru a vytvárala sieť predajní pôvodnej slovenskej tvorby. Pôsobenie v LIC ukončil v roku 1998 ako riaditeľ Domu slovenskej literatúry.

Po práci v Galérii MIRO a vo vydavateľstve Remedius sa v roku 2001 vrátil do TASR. V nej zotrval do roku 2003, kedy začal viesť vydavateľstvo Alexandra zamerané na vydávanie pôvodnej literatúry.

Literárne začiatky Rudolfa Čižmárika sa podobne ako pri viacerých z autoroch z jeho generácie viažu k časopisu Mladá tvorba. Svoje básne publikoval nielen na stránkach tohto legendárneho časopisu, ale 70. rokoch minulého storočia aj v Novom slove, Slovenských pohľadoch či v Smene.

Knižne debutoval básnickou zbierkou Kamenné úžasy (1970). Ako ľúbostný lyrik sa predstavil v zbierke Krehká z roku 1973. O rok neskôr vydal knižku veršov pre deti s názvom Hrdličky. V básnickej skladbe o výstavbe atómovej elektrárne Stvorenie slnka (1977) sa predviedol aj ako autor angažovanej poézie. V zbierke Variácie z roku 1980 vytvoril cyklus viazaných lyrických výpovedí o túžbe po harmónii v ľudskom živote.

V druhej polovici 80. rokov minulého storočia vyšli Čižmárkovi tri básnické zbierky Umývanie vody (1985), Obyčajný život (1986) a Obojstranný zápal sŕdc (1988). Rozsiahly výber z jeho ľúbostnej lyriky pod názvom Akordy krvných strún vyšiel v roku 1990. V roku 1995 vydal zbierku v slovenskej a nemeckej jazykovej verzii Horiaca ruža - Die brennende Rose a v roku 1999 knihu básní Vôňa tela - vôňa slov.

Prvou knižne vydanou prózou Rudolfa Čižmárika bola zbierka poviedok z roku 1976 Rozhovor so Svetlanou. Próza s výraznými autobiografickými prvkami s názvom Portrét pekára vyšla v roku 1982. Zážitky a skúsenosti z redaktorského života opísal v zbierke kratších poviedok a čŕt Press a stres (1997). Poviedky o hľadaní šťastia v živote a novela o študentskej láske sú zasa súčasťou Čižmárikovej knihy V gaštanovom hájiku (2001).

Dramatické a dobrodružné príbehy príslušníka cudzineckej légie zhrnul Rudolf Čižmárik spolu s legionárom Jozefom Staviščákom do knihy Patria nostra, partia ostrá (2003).

V jazykovej spolupráci s Elenou Čunderlíkovou preložil Rudolf Čižmárik výber z poézie rumunského básnika Virgila Teodoresca, ktorý vyšiel v roku 1973 pod názvom Blany oceánov. Preložil aj básne mongolského básnika Begdzina Javuchulana Tulské lesy (1981) a knihu českého autora Libora Budinského Trinásť prezidentov (2004).

Za umeleckú činnosť udelili Rudolfovi Čižmárikovi v roku 1994 Cenu Masarykovej akadémie umení v Prahe. V roku 2000 dostal v Prahe Európsku medailu Franza Kafku. Osobnosťou roka na dňoch Petržalky sa stal v júni 2004.

Básnik, prozaik, redaktor a prekladateľ Rudolf Čižmárik zomrel 10. marca 2008 v Bratislave vo veku nedožitých 59 rokov. Pochovaný je v rodnej Šoporni.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…