Ocenenie za pomoc Rómom Roma Spirit vstupuje do 11. ročníka
TASR
TASR

Ocenenie za pomoc Rómom Roma Spirit vstupuje do 11. ročníka

Vyhlasovateľmi ocenenia sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

a snímke zľava laureát ceny Roma Spirit 2012 Ján Hero, generálna riaditeľka sekcie medzinárodnoprávnej a konzulárnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Barbara Illková, riaditeľka Dvojky RTVS Marta Gajdošíková, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Magdaléna Rothová, splnomocnenec vlády SR pre rómske kominity Ábel Ravasz a členka prípravného výboru Roma Spirit Ivett Pavlis počas tlačovej konferencie o vyhlásení 11. ročníka Roma Spirit 2019, 17. júla 2019 v Bratislave. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 17. júla (TASR) – Ocenenie Roma Spirit vstupuje do svojho 11. ročníka. Široká verejnosť má tak od stredy možnosť nominovať jednotlivca, organizáciu či aktivitu, ktorá prispieva k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku. Záštitu nad projektom tento rok prevzala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, informovali organizátori na stredajšej tlačovej besede.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz ocenil, že vďaka Roma Spirit sa do verejného priestoru dostávajú pozitívne príbehy z rómskej komunity. „Všetci uvidia, že zlé správy nie sú ozajstným zrkadlom toho, čo sa deje,“ podotkol. Dobrou odozvou je podľa neho zvyšujúci sa počet nominácií aj ich pestrosť.

Vyhlasovateľmi ocenenia sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Ako povedala riaditeľka ACEC Magdaléna Rothová, majú záujem dozvedieť sa „o hrdinoch, organizáciách, spoločnostiach, zamestnávateľoch, obciach a mestách, o ktorých sa nepíše, pretože tam všetko funguje“.

Zasielať nominácie možno v siedmich kategóriách prostredníctvom online formulára na webovej stránke projektu, emailom alebo poštou do 20. septembra 2019. Do užšieho výberu postúpi 21 nominovaných, laureátov vyberie medzinárodná porota pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Špeciálnou kategóriou je Čin roka. Slávnostné vyhodnotenie odvysiela RTVS.

„Verím, že mnohé pozitívne príklady – so zameraním v oblasti vzdelávania, bývania, ale aj na oblasť zamestnanosti – budú inšpiráciou a motiváciou v snahe venovať sa problematike ďalej, či už v rámci mimovládneho sektora, alebo na úrovni štátu,“ hovorí ochrankyňa práv Patakyová.

V minulom roku oslávil projekt Roma Spirit 10. výročie, v ktorom zaznamenal rekordných 313 nominácií. Cieľom je upriamiť pozornosť na osobnosti, organizácie či aktivity, ktoré pomáhajú k začleneniu Rómov do spoločnosti, ale aj spolunažívaniu Rómov a Nerómov.

Na snímke laureát ceny Roma Spirit 2012 Ján Hero počas tlačovej konferencie o vyhlásení 11. ročníka Roma Spirit 2019, 17. júla 2019 v Bratislave. (Foto: TASR - Martin Baumann)

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…