Dobré noviny
V Rakúsku úplne zakázali kontroverzný glyfosát. Chystá sa podobný krok aj na Slovensku?
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

V Rakúsku úplne zakázali kontroverzný glyfosát. Chystá sa podobný krok aj na Slovensku?

Glyfosát sa využíva aj v poľnohospodárstve
Glyfosát sa využíva aj v poľnohospodárstve — Foto: TASR

Nebezpečný herbicíd je najpoužívanejšou látkou pri ničení buriny.

VIEDEŇ 17. júla - Rakúski poslanci začiatkom júla schválili zákon o úplnom zákaze používania herbicídu s obsahom glyfosátu, ktorý podľa štúdií môže spôsobiť aj rakovinu, uvádza český portál Echo 24. Glyfosát je vysoko účinný herbicíd, ktorý sa používa hlavne na ničenie buriny. A to aj na Slovensku.

Táto látka sa nachádza v komerčnom produkte Roundup od spoločnosti Monsanto. Roundup je voľne dostupný a kúpiť si ho môže každý. Podľa štúdií, ktoré vykonali vedci z Washingtonskej univerzity, môže byť práve glyfosát karcinogénny - riziko vzniku rakoviny lymfatických uzlín môže zvýšiť až o 41 %. Odborníci tvrdia, že spomínaný typ rakoviny úzko súvisí s pôsobením herbicídu.

Aktívne využívanie v poľnohospodárstve

Glyfosát sa aktívne využíva aj v poľnohospodárstve, a to najmä pri príprave pôdy na siatie, pri likvidácii buriny a pri sušení plodín pred žatvou. V posledných rokoch sa objavuje aj v postrekoch proti burine, ktoré používajú v parkoch, na ihriskách alebo v záhradách.

Roundup je najpoužívanejší produkt na likvidáciu buriny
Roundup je najpoužívanejší produkt na likvidáciu buriny Foto: TASR

O schopnosti chemickej látky spôsobiť poškodenie organizmu sa medzi politikmi a vedcami vedie mnoho debát a sporov. Zatiaľ čo niektorí vedci chcú jeho výrobu a predaj úplne zakázať, politici to nechcú obmedziť z ekonomického hľadiska, keďže ročne sa predajú desaťtisíce ton výrobkov s obsahom glyfosátu.

V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny vyhlásili, že glyfosát je látka, ktorá môže u ľudí spôsobovať rakovinu krvi. Aj napriek týmto tvrdeniam Európska únia schválila jeho používanie až do roku 2022. Ako uvádzajú aj Aktuality.sk, iné úrady vrátane Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európskej chemickej agentúry (ECHA), o ktorých posudky sa oprela aj EÚ, vydali opačné stanovisko. Podľa nich glyfosát nepredstavuje nebezpečie pre človeka.

V USA to ale vyzerá inak. Ako uvádza TASR, nemecký koncern Bayer v máji utrpel doteraz najväčšiu porážku v právnych sporoch v USA týkajúcich sa herbicídu Roundup. Kalifornský súd nariadil firme zaplatiť odškodné v celkovej výške viac než 2 miliárd dolárov (1,78 miliardy eur) páru, ktorý tvrdí, že mu produkt spôsobil rakovinu.

Reakcia ministerstva zahraničia

Na Slovensku používanie herbicídu v poľnohospodárstve nie je zakázané, ale ako uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák, agrochémiu považujú vždy za krajné riešenie a jej aplikáciu najmä vo vzácnych lokalitách, ktoré sú chránené, za absolútne nepatričné. V Envirostratégii, ktorá bude platná v roku 2030, sa taktiež venovali tejto téme. 

„Bude sa realizovať celoplošné monitorovanie zamerané na stanovovanie a vyhodnotenie výskytu znečisťujúcich látok v pôde. Zavedie sa prísnejšia kontrola predaja a používania priemyselných látok v poľnohospodárstve. Zníži sa spotreba pesticídov v poľnohospodárstve a zabezpečí sa ich kontinuálny pokles,“ uvádza rezort v spomínanej stratégii.

Zakázať používanie glyfosátu sa však podľa všetkého na Slovensku nechystáme.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…