Dobré noviny
V Rakúsku úplne zakázali kontroverzný glyfosát. Chystá sa podobný krok aj na Slovensku?
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

V Rakúsku úplne zakázali kontroverzný glyfosát. Chystá sa podobný krok aj na Slovensku?

Glyfosát sa využíva aj v poľnohospodárstve
Glyfosát sa využíva aj v poľnohospodárstve — Foto: TASR

Nebezpečný herbicíd je najpoužívanejšou látkou pri ničení buriny.

VIEDEŇ 17. júla - Rakúski poslanci začiatkom júla schválili zákon o úplnom zákaze používania herbicídu s obsahom glyfosátu, ktorý podľa štúdií môže spôsobiť aj rakovinu, uvádza český portál Echo 24. Glyfosát je vysoko účinný herbicíd, ktorý sa používa hlavne na ničenie buriny. A to aj na Slovensku.

Táto látka sa nachádza v komerčnom produkte Roundup od spoločnosti Monsanto. Roundup je voľne dostupný a kúpiť si ho môže každý. Podľa štúdií, ktoré vykonali vedci z Washingtonskej univerzity, môže byť práve glyfosát karcinogénny - riziko vzniku rakoviny lymfatických uzlín môže zvýšiť až o 41 %. Odborníci tvrdia, že spomínaný typ rakoviny úzko súvisí s pôsobením herbicídu.

Aktívne využívanie v poľnohospodárstve

Glyfosát sa aktívne využíva aj v poľnohospodárstve, a to najmä pri príprave pôdy na siatie, pri likvidácii buriny a pri sušení plodín pred žatvou. V posledných rokoch sa objavuje aj v postrekoch proti burine, ktoré používajú v parkoch, na ihriskách alebo v záhradách.

Roundup je najpoužívanejší produkt na likvidáciu buriny
Roundup je najpoužívanejší produkt na likvidáciu buriny Foto: TASR

O schopnosti chemickej látky spôsobiť poškodenie organizmu sa medzi politikmi a vedcami vedie mnoho debát a sporov. Zatiaľ čo niektorí vedci chcú jeho výrobu a predaj úplne zakázať, politici to nechcú obmedziť z ekonomického hľadiska, keďže ročne sa predajú desaťtisíce ton výrobkov s obsahom glyfosátu.

V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny vyhlásili, že glyfosát je látka, ktorá môže u ľudí spôsobovať rakovinu krvi. Aj napriek týmto tvrdeniam Európska únia schválila jeho používanie až do roku 2022. Ako uvádzajú aj Aktuality.sk, iné úrady vrátane Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európskej chemickej agentúry (ECHA), o ktorých posudky sa oprela aj EÚ, vydali opačné stanovisko. Podľa nich glyfosát nepredstavuje nebezpečie pre človeka.

V USA to ale vyzerá inak. Ako uvádza TASR, nemecký koncern Bayer v máji utrpel doteraz najväčšiu porážku v právnych sporoch v USA týkajúcich sa herbicídu Roundup. Kalifornský súd nariadil firme zaplatiť odškodné v celkovej výške viac než 2 miliárd dolárov (1,78 miliardy eur) páru, ktorý tvrdí, že mu produkt spôsobil rakovinu.

Reakcia ministerstva zahraničia

Na Slovensku používanie herbicídu v poľnohospodárstve nie je zakázané, ale ako uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák, agrochémiu považujú vždy za krajné riešenie a jej aplikáciu najmä vo vzácnych lokalitách, ktoré sú chránené, za absolútne nepatričné. V Envirostratégii, ktorá bude platná v roku 2030, sa taktiež venovali tejto téme. 

„Bude sa realizovať celoplošné monitorovanie zamerané na stanovovanie a vyhodnotenie výskytu znečisťujúcich látok v pôde. Zavedie sa prísnejšia kontrola predaja a používania priemyselných látok v poľnohospodárstve. Zníži sa spotreba pesticídov v poľnohospodárstve a zabezpečí sa ich kontinuálny pokles,“ uvádza rezort v spomínanej stratégii.

Zakázať používanie glyfosátu sa však podľa všetkého na Slovensku nechystáme.

Už ste čítali?