V Turni nad Bodvou sa budú vzdelávať budúce šičky a stavební robotníci
TASR
TASR

V Turni nad Bodvou sa budú vzdelávať budúce šičky a stavební robotníci

V oboch odboroch otvoria v obci po jednej triede, miesto bude pre 12 chlapcov a 12 dievčat.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Alexandra Moštková

Turňa nad Bodvou 14. júla (TASR) – V obci Turňa nad Bodvou (okres Košice-okolie) bude podľa plánu od septembra pôsobiť škola poskytujúca žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia vzdelávanie v dvojročných učebných odboroch - výroba konfekcie a stavebná výroba. Pôjde o vysunuté pracovisko košickej strednej odbornej školy (SOŠ) technickej. Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) to schválilo na svojom júnovom zasadnutí.

Návrh na zriadenie elokovaného pracoviska SOŠ inicioval starosta Turne nad Bodvou Atila Oravecz. Obec s 3700 obyvateľmi má početnú marginalizovanú rómsku komunitu. Mnohí z nej sú bez vzdelania alebo len so základným vzdelaním s minimálnym uplatnením sa na trhu práce, pričom tvoria vysoký podiel na celkovom počte nezamestnaných.

Elokované pracovisko bude sídliť v obecnej budove na Župnej ceste 172/10. Keďže SOŠ technická má schválený projekt na experimentálne overovanie prijímania žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím variant A, môže poskytovať vzdelávanie aj takýmto žiakom. Zaradenie vysunutého pracoviska do siete škôl a školských zariadení ešte musí potvrdiť ministerstvo školstva.

V oboch odboroch otvoria v obci po jednej triede, miesto bude pre 12 chlapcov a 12 dievčat. „Podľa zriaďovateľa by to malo byť zabezpečené od 1. septembra. Žiakov máme, pretože sme boli na základnej škole, vypíšu prihlášky a keď budú splnené podmienky, vydáme rozhodnutie o prijatí. Celý cyklus zastrešuje starosta obce. Ide nám o to, poskytnúť týmto deťom vzdelanie, aby neostali doma, samozrejme, potom by im bolo treba poskytnúť aj zamestnanie," povedal pre TASR riaditeľ SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Košiciach Ján Pituch.

Košická SOŠ vzdeláva žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia na elokovaných pracoviskách od roku 2009. Dosiaľ má desať takýchto pracovísk, a to v obciach Kecerovce, Bidovce, Družstevná pri Hornáde, Čaňa, Slanec, Kuzmice, Drahňov, Nová Polhora, Veľká Ida a na košickom sídlisku Luník IX.

„Výchovou a vzdelávaním žiakov na elokovanom pracovisku by sa zabezpečilo zvýšenie vzdelanostnej úrovne obyvateľov obce, získanie pracovných zručností a návykov, možností zamestnať sa a v nemalej miere získanie výchovných a hygienických návykov," uviedol Úrad KSK pre krajských poslancov k zriadeniu pracoviska v Turni nad Bodvou.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…