Na chovateľskom dni vo Vychylovke bude i súťaž v králičom hope
TASR
TASR

Na chovateľskom dni vo Vychylovke bude i súťaž v králičom hope

Na detských návštevníkov čakajú tvorivé dielne, historický drevený kolotoč, vyskúšať si budú môcť i to, ako sa dojí krava na simulátore dojenia.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nová Bystrica 14. júla (TASR) - Slovenské národné plemená hospodárskych zvierat v prostredí pôvodnej slovenskej dediny si môžu pozrieť návštevníci v nedeľu v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica. Štvrtý ročník prezentačnej výstavy ponúkne i vystúpenia folklórnych skupín, ukážky remeselnej a ľudovoumeleckej tvorby, svätú omšu či súťaže.

„Cieľom organizátorov je propagovať slovenské plemená zvierat, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Po stáročia dotvárali ráz našej krajiny. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca chovateľov a šľachtiteľov. Zvieratá sú geneticky prispôsobené našim prírodným podmienkam a nenáročné na chov. Je preto dôležité ich zachovávať a ďalej rozširovať," uviedla Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.

Prezentáciou našich národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je podľa nej ešte zvýraznenejší ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky dôležitého dedičstva.

„Chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov. V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o ohrozených druhoch. Teší ma, že aj touto aktivitou sa nám za tých pár rokov podarilo rozprúdiť tému a motivovať organizácie, ktoré sa našim národným plemenám venujú, na ich väčšiu propagáciu. Aby sme väčšmi zvýraznili poslanie podujatia, pridávame do názvu podtitul Deň slovenských plemien," doplnil František Staňo z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Návštevníci uvidia v skanzene národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včely a slovenské plemená psov. Zvieratá vystavujú chovatelia, gazdovia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.

Súčasťou sprievodného programu bude aj celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov, súťaž v králičom hope, ktoré organizuje Slovenský zväz chovateľov, ako i seminár na tému Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov. Na detských návštevníkov čakajú tvorivé dielne, historický drevený kolotoč, vyskúšať si budú môcť i to, ako sa dojí krava na simulátore dojenia.

„Naším zámerom nie je organizovať veľkú výstavu. Chceme bežným ľuďom predstaviť naše národné plemená, zopár zvierat z každého druhu. Pokiaľ sa podarí, čo najviac plemien," dodal Staňo.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…