Na chovateľskom dni vo Vychylovke bude i súťaž v králičom hope
TASR
TASR

Na chovateľskom dni vo Vychylovke bude i súťaž v králičom hope

Na detských návštevníkov čakajú tvorivé dielne, historický drevený kolotoč, vyskúšať si budú môcť i to, ako sa dojí krava na simulátore dojenia.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nová Bystrica 14. júla (TASR) - Slovenské národné plemená hospodárskych zvierat v prostredí pôvodnej slovenskej dediny si môžu pozrieť návštevníci v nedeľu v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica. Štvrtý ročník prezentačnej výstavy ponúkne i vystúpenia folklórnych skupín, ukážky remeselnej a ľudovoumeleckej tvorby, svätú omšu či súťaže.

„Cieľom organizátorov je propagovať slovenské plemená zvierat, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Po stáročia dotvárali ráz našej krajiny. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca chovateľov a šľachtiteľov. Zvieratá sú geneticky prispôsobené našim prírodným podmienkam a nenáročné na chov. Je preto dôležité ich zachovávať a ďalej rozširovať," uviedla Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.

Prezentáciou našich národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je podľa nej ešte zvýraznenejší ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky dôležitého dedičstva.

„Chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov. V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o ohrozených druhoch. Teší ma, že aj touto aktivitou sa nám za tých pár rokov podarilo rozprúdiť tému a motivovať organizácie, ktoré sa našim národným plemenám venujú, na ich väčšiu propagáciu. Aby sme väčšmi zvýraznili poslanie podujatia, pridávame do názvu podtitul Deň slovenských plemien," doplnil František Staňo z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Návštevníci uvidia v skanzene národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včely a slovenské plemená psov. Zvieratá vystavujú chovatelia, gazdovia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.

Súčasťou sprievodného programu bude aj celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov, súťaž v králičom hope, ktoré organizuje Slovenský zväz chovateľov, ako i seminár na tému Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov. Na detských návštevníkov čakajú tvorivé dielne, historický drevený kolotoč, vyskúšať si budú môcť i to, ako sa dojí krava na simulátore dojenia.

„Naším zámerom nie je organizovať veľkú výstavu. Chceme bežným ľuďom predstaviť naše národné plemená, zopár zvierat z každého druhu. Pokiaľ sa podarí, čo najviac plemien," dodal Staňo.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…