Festival ľudových remesiel v Kežmarku sľubuje bohatý program
TASR
TASR

Festival ľudových remesiel v Kežmarku sľubuje bohatý program

Na svoje si prídu aj milovníci modernej hudby, postupne sa v Kežmarku predstavia napríklad Majk Spirit, Zuzana Smatanová či Peter Nagy.

Na snímke návštevníci obdivujú prácu majstra rezbára počas 29. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku 12. júla 2019. — Foto: TASR

Kežmarok 12. júla (TASR) – Slávnostným sprievodom mestom odštartoval 29. ročník festivalu Európske ľudové remeslo. Počas troch dní sa v Kežmarku na jednom z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe predstaví takmer tisícka účinkujúcich.

Hovorkyňa mesta Zuzana Šlosárová pre TASR potvrdila, že tohtoročný úvodný sprievod centrom bol o niečo iný ako po minulé roky, keďže v tomto roku si Kežmarok pripomína 750. výročie od udelenia mestských práv.

„Program bude až do nedele 15. júla na troch pódiách, pričom jedno z nich je umiestnené na Kežmarskom hrade. Vystúpia na nich folklórne súbory zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ruska, Srbska či Grécka,“ upozornila Šlosárová.

Dodala, že na svoje si prídu aj milovníci modernej hudby, postupne sa v Kežmarku predstavia napríklad Majk Spirit, Zuzana Smatanová či Peter Nagy, cez víkend pod Tatry zavítajú Kristína, skupina Arzén či česká kapela Čechomor. „V nedeľu čaká na návštevníkov netradičná fúzia divadla, cirkusu a folklóru Younak a program vyvrcholí v popoludňajších hodinách korunovaním kráľa remesiel,“ doplnila program Šlosárová.

V stánkoch na námestí bude svoju prácu prezentovať približne 200 remeselníkov z rôznych odvetví, tohtoročné EĽRO však prioritne patrí cechom pivovarníkov a debnárov.

Galéria

Galéria

„Máme tu jedného debnára, pivovarníkov máme viac, majú dokonca svoju vlastnú uličku, a v celom areáli festivalu je tak možné ochutnať viacero druhov pív,“ doplnila hovorkyňa.

Program pre návštevníkov pripravili v rámci festivalu aj na Kežmarskom hrade a jeho nádvorí. V sobotu 13. júla budú do Kežmarku vypravené aj dva príležitostné vlaky. Kyvadlová autobusová doprava z a do Popradu bude vo večerných a nočných hodinách zabezpečená za symbolické cestovné, po meste bude opäť premávať aj vláčik Maguráčik.

Kežmarok bol v minulosti slobodným kráľovským mestom. Jeho slávu šírili umelci, spisovatelia, básnici, kupci, ale aj vynikajúci remeselníci. Na slávne remeselné a cechové tradície nadviazal od roku 1991 práve festival EĽRO. V súčasnosti je už toto podujatie vyhľadávanou medzinárodnou kultúrno-spoločenskou akciou, na ktorú každoročne zavítajú tisícky návštevníkov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…