Nový grécky premiér uviedol, že dodrží sľuby o znížení daní
TASR
TASR

Nový grécky premiér uviedol, že dodrží sľuby o znížení daní

Nový parlament sa stretne 17. júla a o dôvere novej vlády bude hlasovať 22. júla.

Na archívnej snímke Kyriakos Mitsotakis. — Foto: TASR/AP

Atény 10. júla (TASR) - Nový grécky konzervatívny premiér Kyriakos Mitsotakis v stredu vyhlásil, že dodrží sľub o znížení daní, čo by mohlo ovplyvniť plnenie prísnych fiškálnych cieľov krajiny.

Líder Novej demokracie na prvom stretnutí kabinetu od nedeľného (7. 7.), víťazstva vo voľbách povedal, že návrh „daňového zákona s prvými škrtmi, ktoré sme sľúbili“, predloží do konca mesiaca.

Mitsotakis v kampani vyhlásil, že od roku 2020 zníži nenávidenú daň z nehnuteľností nazvanú ENFIA (ktorú v priebehu hospodárskej krízy zaviedla jedna z predchádzajúcich vlád pod vedením práve Novej demokracie), a to o 30 % v priebehu dvoch rokov.

Ponúkol tiež zníženie hraníc pre daň z príjmu a postupnú redukciu dane zo zisku podnikov o 8 %.

"Nebudeme strácať ani deň," povedal 51-ročný absolvent Harvardu a bývalý konzultant spoločnosti McKinsey, keď odovzdal ministrom svoj "cestovný plán" do decembra a povedal im, že ho bude "priebežne vyhodnocovať".

Počas volebnej kampane povedal Mitsotakis agentúre AFP, že plánuje presvedčiť veriteľov Grécka s pomocou „komplexného balíka reforiem“, aby akceptovali uvoľnenie prísnych fiškálnych cieľov.

Súčasný rámec dohodla s veriteľmi predchádzajúca vláda ľavicovej strany Syriza. Grécko má podľa neho dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok vo výške 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2022. Ale konzervatívci hovoria, že tento cieľ brzdí rast ekonomiky.

Mitsotakis sľúbil, že „vzkriesi" silnú grécku strednú triedu a dodal, že Nová demokracia sa podľa neho teší dostatočne „dobrej vôli v Bruseli", aby získala ústupky od veriteľov.

Len niekoľko hodín po jeho víťazstve však ministri financií eurozóny varovali novú vládu v Aténach, aby dodržiavala záväzky o obmedzených verejných výdavkoch.

"Musíme dodržiavať svoje záväzky, toto je jediný spôsob, ktorý poznám, ako získať dôveryhodnosť," povedal šéf Euroskupiny Mario Centeno novinárom v Bruseli.

Bývalý premiér Alexis Tsipras pritom už v máji oznámil sériu daňových škrtov, ktoré - ako upozornili grécka centrálna banka aj veritelia - by mohli ovplyvniť dohodnuté fiškálne ciele.

Podľa vládnych zdrojov 40 % nových ministrov nie sú profesionálni politici, ale technokrati, ktorí sa vzdali kariéry v zahraničí, aby „pomohli znova vybudovať krajinu“.

Nový parlament sa stretne 17. júla a o dôvere novej vlády bude hlasovať 22. júla, povedal Mitsotakis. Jeho strana má pohodlnú väčšinu 158 poslancov v 300-miestnom parlamente.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…