Vo voľbách v Grécku porazili konzervatívci doterajšiu ľavicovú vládu
TASR
TASR

Vo voľbách v Grécku porazili konzervatívci doterajšiu ľavicovú vládu

Po sčítaní vyše 80 percent hlasov mala Mitsotakisova strana Nová demokracia (ND) 39,7 percenta a Tsiprasova strana Syriza (Koalícia radikálnej ľavice) 31,6 percenta.

Žena hlasuje počas predčasných parlamentných volieb 7. júla 2019 v Aténach. — Foto: TASR/AP

Atény 7. júla (TASR) - Grécki konzervatívci pod vedením opozičného lídra Kyriakosa Mitsotakisa zvíťazili v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách, v ktorých voliči odmietli pokračovanie vlády ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa po búrlivých rokoch boja s finančnou krízou.

Po sčítaní vyše 80 percent hlasov mala Mitsotakisova strana Nová demokracia (ND) 39,7 percenta a Tsiprasova strana Syriza (Koalícia radikálnej ľavice) 31,6 percenta. Hranicu troch percent na vstup do parlamentu podľa týchto priebežných výsledkov prekročili ešte tri menšie strany, dve ďalšie boli tesne pod ňou. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Nová demokracia by pri takýchto výsledkoch získala pohodlnú väčšinu 158 z 300 kresiel v parlamente - o 82 viac než pred štyrmi rokmi. Nepotrebovala by tak koaličných partnerov a jej vláda by podľa miestnych analytikov mohla nastúpiť už v pondelok.

"Žiadal som o silný mandát na zmenu Grécka. Štedro ste mi ho dali," povedal Mitsotakis vo víťaznom prejave. "Oddnes sa začína ťažký, no krásny boj," vyhlásil.

Mitsotakis (51) potvrdil odhodlanie splniť svoje prísľuby znižovania daní, prilákania investícií a zlepšenia pracovného trhu. Povedal tiež, že si "vyhrnie rukávy" a bude "zastupovať všetkých Grékov" ako budúci premiér.

Syriza obsadí zrejme 86 kresiel, čo je o 63 menej než v doterajšom zložení zákonodarného zboru. Tsipras už priznal porážku a povedal, že Mitsotakisovi telefonoval, aby mu zablahoželal.

"Občania si zvolili. Plne rešpektujeme hlasovanie ľudu," uviedol odchádzajúci premiér vo vystúpení v centre Atén. "Urobili sme neľahké rozhodnutia, aby sme Grécko doviedli tam, kde je dnes, a zaplatili sme ťažkú politickú cenu."

Tsipras dodal, že jeho strana bude teraz chrániť práva pracujúcich Grécko ako "zodpovedná, no dynamická opozícia", pričom podľa vlastných slov dúfa, že návrat Novej demokracie k vládnutiu "nepovedie k odplate... najmä voči významným úspechom pri ochrane sociálnej väčšiny a pracujúcich".

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…