A Hard Day's Night, film skupiny Beatles, mal premiéru pred 55 rokmi
TASR
TASR

A Hard Day's Night, film skupiny Beatles, mal premiéru pred 55 rokmi

V polovici roku 1963 prepukla na Britských ostrovoch a následne aj v Európe a Amerike ozajstná beatlemánia.

Skupina Beatles z roku 1967 — Foto: TASR/AP

Bratislava 6. júla (TASR) – Pred 55 rokmi, 6. júla 1964, mal v Londýne premiéru prvý hraný film skupiny Beatles s názvom A Hard Day's Night. Hlavnými postavami filmu boli John, Paul, Ringo a George. Vraj to nemali ťažké, hrali totiž sami seba.

V polovici roku 1963 prepukla na Britských ostrovoch a následne aj v Európe a Amerike ozajstná beatlemánia. To mal byť aj názov prvého filmu kapely, ktorý začal pripravovať manažér Brian Epstein. Producent Walter Shenson prišiel s nápadom, aby Beatles vo filme predstavovali sami seba. Mal to byť vlastne dokument z ich britského turné, o atmosfére na koncertoch, zákulisí koncertných pódií a vlastne aj o trávení voľných chvíľ. Scenár filmu spracoval liverpoolsky rodák Alun Owen. Po jeho skončení začali hľadať režiséra a vybrali si Američana Richarda Lestera. Prvú klapku nakrútili Beatles v stredu 11. marca 1964 vo filmovom štúdiu Twickenham v Londýne.

Nakrúcanie filmu išlo vcelku dobre, napriek tomu, že čas bol limitovaný, pretože 8. júna 1964 už Beatles cestovali na turné do Hongkongu, Austrálie a Nový Zéland. Skladby pre film zložili John Lennon a Paul McCartney. Nahrávali ich striedavo v štúdiu na Abbey Road a v štúdiu Pathé-Marconi v Paríži. Pôvodný názov filmu Beatlemánia sa nakoniec zmenil na A Hard Day's Night. Dôvodom bola Ringova poznámka po 18-hodinovom maratóne vo filmovom štúdiu, keď povedal „It's Been a Hard Day's Night“, John s Paulom k tomu dodali „And I've Been Working Like A Dog“. Takto bola hotová aj prvá sloha textu novej piesne.

Po návrate z koncertného turné sa 6. júla 1964 konala v londýnskom Pavilion Cinema oficiálna premiéra filmu, ktorý sa v Československu premietal pod názvom Ťažký deň. Davy fanúšikov úplne zablokovali premávku na londýnskom Piccadilly, fasádu budovy kina zakrývala svetelná reklama s portrétmi Beatles, medzi hosťami bola aj princezná Margaret, sprevádzaná manželom lordom Snowdonom. Druhá premiéra sa uskutočnila v Liverpoole. Návrat stratených synov do rodného mesta sa podobal manifestácii, prišlo pol milióna Liverpoolčanov. Keď sa po pravici starostu Liverpoolu na balkóne mestskej radnice objavili Ringo s Johnom a po ľavej ruke Paul s Georgeom, ovácie nemali konca.

Štyri dni po premiére filmu, 11. júla 1964, vychádza tretí album skupiny Beatles A Hard Day's Night. Bolo na ňom 13 skladieb, z toho sedem na prvej strane LP platne zaznelo vo filme, boli nimi A Hard Day's Night, I Should Have Known Better, If I Fell, I'm Happy Just to Dance with You, And I Love Her, Tell Me Why, Can't Buy Me Love. Album viedol rebríčky doma aj v Spojených štátoch a titulný singel rovnako. S odstupom času hodnotila kritika tento film ako najlepší. Album A Hard Day's Night vyšiel ešte trikrát v reedícii, v januári 1971, v marci 1987 a v septembri 2009.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…