Medzinárodný družstevný deň má tému: Družstvá za dôstojnú prácu
TASR
TASR

Medzinárodný družstevný deň má tému: Družstvá za dôstojnú prácu

Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej internetovej stránke konštatovala, že pracovné miesta v družstvách nepredstavujú marginalizovaný jav.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Martin Baumann

New York/Brusel 6. júla (TASR) - Družstvá za dôstojnú prácu. To je v roku 2019 téma Medzinárodného družstevného dňa, ktorý pripadá na prvú júlovú sobotu. V tomto roku je ňou 6. júl.

Zvolenou témou chcela Medzinárodná družstevná aliancia (ICA) zdôrazniť posolstvo, že družstvá sú podniky zacielené na človeka a charakterizuje ich demokratická kontrola, pri ktorej sa priorita dáva na ľudský rozvoj a sociálnu spravodlivosť na pracovisku.

"Družstvá pomáhajú zachovať pracovné miesta a podporovať dôstojnú prácu vo všetkých odvetviach hospodárstva," vyzdvihol prezident ICA Ariel Guarco z Argentíny.

"Pripojte sa k nám 6. júla 2019 a oslávte budúcnosť, v ktorej prioritu majú ľudský rozvoj a sociálna spravodlivosť. Vďaka #CoopsDay sa lokálni, národní a svetoví politickí aktéri, predstavitelia občianskej spoločnosti a verejnosť môžu dozvedieť, ako družstvá prispievajú k vytváraniu dôstojného pracovného prostredia," uviedla ICA na svojej webovej stránke.

Svetová sieť družstiev, členov ICA, predstavuje 310 organizácií v 109 krajinách sveta.

Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej internetovej stránke konštatovala, že pracovné miesta v družstvách nepredstavujú marginalizovaný jav. Podľa najnovších údajov družstvá na svete zamestnávajú, alebo sú hlavným zdrojom príjmov pre vyše 279 miliónov ľudí. Popri tom OSN ďalej uviedla, že pracovné miesta v družstvách majú tendenciu byť trvalejšími a sú lepšie rozmiestnené z pohľadu mestských či vidieckych oblastí.

Medzi ciele Medzinárodného družstevného dňa patrí upriamenie pozornosti širšej verejnosti na činnosť družstiev a na skutočnosť, že ciele OSN a medzinárodného družstevného hnutia sa navzájom dopĺňajú. K ďalším cieľom tohto dňa sa radí aj zdôraznenie prínosu družstevného hnutia do riešenia problémov, do konsolidovania a rozširovania partnerstiev medzi medzinárodným družstevným hnutím a ďalšími aktérmi na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni.

Medzinárodný deň družstiev vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. decembra 1992. Prvýkrát sa Medzinárodný deň družstiev pripomínal v prvú júlovú sobotu roku 1995 na sté výročie Medzinárodnej družstevnej aliancie.

V roku 1844 sa 28 remeselníkov, spracovateľov bavlny v meste Rochdale na severe Anglicka rozhodlo založiť prvé moderné družstvo - The Rochdale Equitable Pioneers Society. V polovici 19. storočia vznikali malé a stredne veľké družstvá na území západnej Európy, Severnej Ameriky aj Japonska.

ICA bola založená v roku 1895 v Londýne. Ide o nezávislé mimovládne združenie. Družstvá podnikajú napríklad v poľnohospodárstve, rybárstve, bankovníctve, ochrane spotrebiteľa, v turistickom ruchu, poisťovníctve, zdravotníctve a sociálnej práci.

Slovensko v nej zastupuje DÚ SR, ktorá vznikla súčasne so vznikom samostatnej SR. Jej ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo 29. decembra 1992 v Sobotišti. DÚ SR okrem toho, že je členskou organizáciou ICA, je aj členom Cooperatives Europe so sídlom v Bruseli.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…