Dobré noviny
Zásadný prelom v liečbe HIV. Vedcom sa podarilo vyliečiť myš, ktorá bola nakazená vírusom HIV
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Zásadný prelom v liečbe HIV. Vedcom sa podarilo vyliečiť myš, ktorá bola nakazená vírusom HIV

Testovanie dopadlo úspešne
Testovanie dopadlo úspešne — Foto: TASR

Vedci sa tak môžu pýšiť historicky prvým úspechom v liečbe HIV.

PHILADELPHIA 4. júla - Na svete žije približne 37 miliónov ľudí, ktorí sú nakazení vírusom HIV. Tento vírus prvýkrát identifikovali v roku 1981. Jeho následkom je choroba AIDS, ktorá oslabuje imunitný systém. Telo nevie, ako bojovať a dochádza k smrti. Skvelé správy prišli zo sveta. Prvýkrát v histórii sa americkým vedcom podarilo vyliečiť myš, ktorá bola nakazená vírusom HIV. Pomohla im genetická úprava v laboratórnych podmienkach. Považujeme to za prelom v liečbe HIV, pretože po prvýkrát po 40 rokoch trvajúcej epidémii AIDS sa ukázalo, že vírus HIV sa dá liečiť," povedal neurobiológ a virológ Kamel Khalili z Temple University. Spolu s kolegami z University of Nebraska zverejnili svoje vedecké štúdie, ktoré uverejnil odborný časopis Nature Communication

Ako uvádza portál Aktuálne.cz, veci použili technológiu CRISPR na odstránenie vírusu HIV, ktorá slúži na úpravu génov v kombinácii s terapeutickou liečbou Laser ART. Nástroj CRISPR dokáže jednotlivé gény presúvať alebo úplne vymazať v rámci DNA. Laser ART zase na druhej strane slúži na dlhodobú liečbu, vďaka ktorej sa môže zastaviť šírenie vírusu v tele pacienta. Vďaka testom sa ukázalo, že táto terapia môže zastaviť šírenie vírusu aj medzi sexuálnymi partnermi. 

Vedci testovali tento prístroj na špeciálnych myškách, tzv. humanizované myši, ktoré majú v tele ľudské gény, bunky, tkanivá alebo orgány. Používajú sa taktiež pri vývoji nových liekov pre ľudí. Vedci im podávali liek v malých množstvách počas niekoľkých týždňov. Smerovali to najmä na slezinu, kostnú dreň a mozog, kde sa môžu neaktívne bunky vírusu ukrývať. Pomocou nástroja CRISPR odstránili zbytok buniek HIV z DNA myši. Takýmto spôsobom sa im podarilo zbaviť vírusu HIV u 9 myší z celkového počtu 23.

Už ste čítali?