Tohtoročná úroda obilnín bude medziročne vyššia o 14,5 %
TASR
TASR

Tohtoročná úroda obilnín bude medziročne vyššia o 14,5 %

šetky sledované obilniny okrem ovsa (pokles o 1.300 ha) boli podľa ŠÚ SR zasiate na vyššej výmere, pšenica o 1 %, jačmeň o 1,8 %, raž o 10 % a tritikale o 3,1 %.

Ilustračná snímka. — Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislava 3. júla (TASR) - Tohtoročná úroda obilnín bude medziročne vyššia o takmer 15 %. Vyplýva to z prvého odhadu úrody, ktorý vykonal Štatistický úrad (ŠÚ) SR k 20. júnu 2019.

"Na základe prvého odhadu očakávame úrodu u sledovaných hustosiatych obilnín medziročne vyššiu o 14,5 % (364.400 ton). Osiate plochy sú vyššie o 1,2 % a úrodu z hektára (ha) očakávame vyššiu o 12,5 % (0,56 tony)," spresnili štatistici.

Všetky sledované obilniny okrem ovsa (pokles o 1.300 ha) boli podľa ŠÚ SR zasiate na vyššej výmere, pšenica o 1 %, jačmeň o 1,8 %, raž o 10 % a tritikale o 3,1 %. "V porovnaní s rokom 2018 očakávame u obilnín vyššiu úrodu pri vyšších hektárových výnosoch," doplnil štatistický úrad.

Repka olejka ozimná a jarná bola zasiata na výmere 147.200 ha, čo je o 4,7 % (pokles 7200 ha) menej ako minulý rok. "Očakávame nižšiu úrodu o 3,2 % (pokles 15.500 ton) pri vyššom hektárovom výnose o 1,5 % (0,05 tony)," dodali štatistici.

Odhad úrody hustosiatych obilnín (pšenica, raž, jačmeň, ovos, tritikale) a repky k 20. júnu 2019 bol zisťovaný výberovou metódou a matematicko-štatistickými metódami bola dopočítaná úroda na celú osiatu plochu jednotlivých druhov zisťovaných plodín.

"Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) každý rok vysvetľuje, že o žatve je najlepšie hovoriť, až keď je obilie v sýpkach. Poľnohospodári začali s prvou kosbou v minulom týždni, už dnes sa však objavili odhady úrod od Štatistického úradu SR, ktoré hovoria o medziročne vyššej úrode hustosiatych obilnín o 14,5 %," reagoval na ŠÚ SR Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.

Na celkové úrody má podľa Korpáša veľký vplyv vývoj počasia počas celej tvorby úrod až po samotný zber plodín. Žatva sa ešte len začala. Na celkový výsledok žatvy za celé Slovensko budú vplývať aj severne položené regióny, ktoré zbierajú úrodu ako posledné. Hovoriť preto "v prvých minútach zápasu o tom, kto strelí viac gólov a napokon vyhrá, je prinajmenšom trúfalé".

"Veríme, že našich poľnohospodárov neprekvapí žiaden extrém počasia v podaní silných lejakov alebo krupobitia, kedy dochádza k poľahnutiu porastov, tvorbe rôznych chorôb a ďalšiemu znehodnoteniu úrody. V posledných rokoch tiež trápilo značnú časť Európy mimoriadne sucho, ktoré malo za následok výrazne nižšie úrody. Až počasie v ďalších dňoch preto reálne naznačí, aký rok čaká našich pestovateľov hustosiatych obilnín," dodal Korpáš.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…