Slovenská akadémia vied ocenila vedcov na Smolenickom zámku
TASR
TASR

Slovenská akadémia vied ocenila vedcov na Smolenickom zámku

Cenu SAV si na Smolenickom zámku prevzali kolektívy pracovníkov Chemického ústavu a Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Na snímke zľava podpredseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Karol Marhold, kolektív pracovníkov Ústavu molekulárnej biológie SAV pod vedením RNDr. Jána Kormanca, DrSc., v zložení: Mgr. Renáta Nováková, CSc., RNDr. Dagmar Homerová, CSc., RNDr. Ľubomíra Fecková, Ing. Bronislava Řežuchová, RNDr. Beatrica Ševčíková a Renáta Knirschová za vedeckovýskumnú prácu Geneticky manipulované kmene streptomycét pre efektívnu produkciu biotechnologicky relevantných biomolekúl a predseda SAV Pavol Šajgalík počas slávnostného odovzdávania Cien SAV a ocenení špičkových publikácií SAV v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach 2. júla 2019. — Foto: TASR -Lukáš Grinaj

Smolenice 2. júla (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila vedcov, ktorí sa významným spôsobom pričinili, aby sa ľudské poznanie neustále posúvalo vpred. Ceny Slovenskej akadémie vied sú najvyššou formou ocenenia tvorivej činnosti vedcov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

"V rámci SAV vyhodnocujeme najlepšie vedecké výsledky, ktoré v danom roku vznikli. Dnes máme tri druhy ocenení. Jedným je základný výskum s potenciálom pre aplikácie, druhý je pokročilý výskum už s reálnymi výsledkami a tretí je spoločensko-vedný výskum, ktorý dáva návod, ako sa vyrovnať s migráciou," uviedol pre TASR predseda SAV Pavol Šajgalík.

Cenu SAV si na Smolenickom zámku prevzali kolektívy pracovníkov Chemického ústavu a Ústavu molekulárnej biológie SAV. Cenu za kolektívnu monografiu Dubček si prevzali pracovníci Historického ústavu SAV a za kolektívnu monografiu Globe in Motion pracovníci z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Počas slávnostného podujatia boli ocenené osobnosti aj v nových kategóriách. "Chceme ísť cestou vyhľadávania excelentných tímov. Slovo excelentný je možno v súčasnosti nadužívané, ale je to zároveň nesmierne dôležitý aspekt, bez ktorého by sme sa nedostali na úroveň iných krajín, v ktorých je výskum podporovaný," doplnil predseda SAV.

V kategórii vedecko-popularizačná a vzdelávacia činnosť bola udelená cena Zuzane Kusej, Ondrejovi Ficerimu, Sibyle Mislovičovej a Margite Klobušickej. V kategórii za popularizáciu vedy pre príslušníka mediálnej komunity si ocenenie prevzal Ľubomír Bajaník.

SAV ocenila aj odborné publikácie. Ocenila šesť publikácií vo vedeckých časopisoch s najväčším dopadom cenou Špičkové časopisecké publikácie. Ocenenia Vedecká publikácia s mimoriadne vysokým počtom citácií si prevzali traja autori publikácií. V kategórii Špičková vedecká monografia boli ocenení Vladimír Britaňák a Jon Stewart. V kategórii Nature index publikácie si ocenenie prevzala štvorica laureátov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…