Malá scéna ŠD dnes po rekonštrukcii privíta prvých návšetvníkov
TASR
TASR

Malá scéna ŠD dnes po rekonštrukcii privíta prvých návšetvníkov

Po viac ako roku otvára dnes svoje brány pre verejnosť Malá scéna Štátneho divadla (ŠD) Košice.

Na snímke zľava riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič, riaditeľka odboru SO/RO pre ROP PO 7 Jana Šavelová a riaditeľ odboru projektového riadenia MK SR Radovan Karvai počas tlačovej konferencie 4. septembra 2013. Foto: TASR/František Iván

Košice 4. septembra (TASR) - Po viac ako roku otvára dnes svoje brány pre verejnosť Malá scéna Štátneho divadla (ŠD) Košice. Historická budova v centre mesta prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá bola jedným z veľkých investičných projektov v rámci programu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013.

Projekt Rekonštrukcia Malej scény Štátneho divadla Košice bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 percent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Investícia do vašej budúcnosti a vo výške 15 percent zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Spolu s projektovou dokumentáciou bol celkový rozpočet rekonštrukcie 4,43 milióna eur, z čoho 3,59 milióna eur tvoril nenávratný finančný príspevok, ktorý Štátne divadlo získalo prostredníctvom svojho zriaďovateľa, Ministerstva kultúry SR, z Regionálneho operačného programu prioritnej osi číslo 7 Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

Stavebné práce realizovala spolu so subdodávateľmi spoločnosť ZIPP Slovensko, s.r.o., Bratislava, dodávateľom technologickej časti bola spoločnosť MediaTech Central Europe, a.s. Bratislava. Stavebné práce začali v septembri 2012 a ukončené boli 31. mája 2013. Celkové práce boli ukončené 30. júna 2013. Kolaudácia sa uskutočnila počas letných mesiacov.

Na rekonštrukcii sa podieľali aj reštaurátori

Významné slovo pri realizácii prác mali okrem stavbárov aj reštaurátori zo združenia Villard Bratislava. Dispozične nenastali v budove veľké zmeny. „Novú podobu má však priestor hľadiska a javiska. Predĺžilo sa prízemie, čím sa zväčšilo hľadisko a miesta na balkóne nahradila moderná zvuková a svetelná réžia,“ povedal riaditeľ ŠD Peter Himič. Variabilita hľadiskovej časti umožňuje v priebehu niekoľkých minút zmeniť klasické „kukátkové“ divadlo na arénu. „To je pre divadlo dôležité aj preto, lebo repertoár uvádzaný na Malej scéne je súčasný a často aj alternatívny,“ dodal Himič. Priestor divadelnej sály je klimatizovaný, významnou zmenou je aj výťah vybudovaný v severnom nádvorí, ktorý bude slúžiť nielen pre prepravu kulís, ale aj pre imobilných divákov, ktorí sa doteraz mohli na predstavenia dostať len s veľkými ťažkosťami. Vynovené južné nádvorie ponúkne priestor pre organizovanie výstav či iných nedivadelných podujatí.

V zrekonštruovanom podzemí vznikli nové priestory pre umelcov, ktorí rekonštrukciou zároveň získali aj moderné šatne a priestory na skúšanie. Projekt je komplexnejší a počítal aj s priestormi pre spríjemnenie chvíľ divákov pri návšteve predstavení.

Prvým predstavením na vynovenej Malej scéne ŠD bude večer slovenská premiéra hry súčasného slovenského autora Dušana Vicena Siluet b-mol, ktorej bude predchádzať krst autorovej knihy a aj slávnostné otvorenie zrekonštruovanej budovy. Na Malú scénu ŠD sa v novej sezóne zároveň vrátia po viac ako ročnej prestávke obľúbené inscenácie z repertoáru Činohry ŠD Košice.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…