Dobré noviny
V Heľpe sa začal jeden z najväčších festivalov
TASR
TASR

V Heľpe sa začal jeden z najväčších festivalov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Ján Siman

Už neodmysliteľnou súčasťou slávností je domáca kuchyňa, ktorá ponúkne miestne špeciality - heľpianske guľky, graple, myši či pirohy s bryndzou.

Heľpa 28. júna (TASR) – Jeden z najväčších folklórnych slovenských festivalov Horehronské dni spevu a tanca, ktorý sa začal v piatok večer v amfiteátri v horehronskej obci Heľpa, opäť ponúka vystúpenia tých najlepších folklórnych súborov, dedinských skupín, ľudových hudieb, spevákov, speváckych zoskupení a hudobníkov najmä z regiónu Horehronia, horného Pohronia a Podpoľania. Každoročné podujatie až do nedele (30. 6.) predstaví 13 scénických programov, v ktorých účinkuje viac ako 1500 ľudí. TASR o tom informovala Tatiana Salajová zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici, ktoré je spolu s obcou Heľpa hlavným organizátorom slávností.

Piatkový večer 54. Horehronských dní spevu a tanca prináša program "Horehronci pozývajú" a v ňom sa predstavia výnimočné spevácke zoskupenia z regiónov s viachlasnou hudobno-spevnou kultúrou. Program Bystrická haravara zasa prezentuje prácu banskobystrických folklórnych súborov, speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov.

Sobota (29. 6.) má v programe štyri scénické programy, v ktorých sa predstavia mladí talentovaní speváci a folklórne rodiny, ktoré významnou mierou prispievajú k uchovávaniu prejavov tradičnej ľudovej kultúry regiónov, kde žijú, ale aj súbory, ktoré sa na heľpianskych slávnostiach neobjavujú až tak často.

Podľa Salajovej návštevníkom tento deň spestrí tradičný jarmok v centre dediny, kde spoznajú prácu remeselníkov Gemera, Spiša, Liptova a Horehronia. Dominovať má najmä domáca výroba odevu a jeho súčastí – šitie, pradenie, zdobenie vyšívaním, paličkovaním, skladaním a viazaním.

Už neodmysliteľnou súčasťou slávností je domáca kuchyňa, ktorá ponúkne miestne špeciality - heľpianske guľky, graple, myši či pirohy s bryndzou.

Festival ponúkne viaceré výstavy, napríklad ľudového odevu pod názvom Sedemdesiat sukieň mala, ale aj ukážky, ako sa kedysi obliekali ľudia v Heľpe, Polomke a Telgárte. Pozýva tiež na prezentáciu o živote trhových obchodníkov – čipkárov z niekdajšej Zvolenskej župy.

Nedeľňajší záver folklórneho podujatia bude patriť košickej Muzike Milana Rendoša a súboru Železiar.

"Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe sú priateľské k prírode, a preto si predsavzali nepoužívať plasty," dodala Salajová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?